Põllumeeste Kogude moodustamine

kaardile

september 1920

1917. aastal oli Eestis moodustunud tugev tsentristlik agraarpartei, Eesti Maarahva Liit, mille juhtfiguuriks oli Konstantin Päts. Esialgu nautis see valitsusparteina suurt populaarsust, kuid Asutava Kogu valimiste ajal saatis suur edu hoopis vasakpoolseid ning Maarahva Liidu konservatiivne poliitika muutis neid üha ebapopulaarsemaks (nad seisid vastu radikaalsele maareformile ja Landesveeri sõjale).

1919. aasta lõpust algas Maarahva Liidu uus tõus. 1920. aastal koondusid põllumehed üle Eesti enda õiguste eest seismiseks kogudesse ning sama aasta sügisel otsustati II põllutöö kongressil moodustada oma huvide kaitseks erakond, Põllumeeste Kogud. Sisuliselt oli tegemist Maarahva Liidu ümbernimetamisega. Selle ümbersünd osutus aga äärmiselt edukaks, 1920. aastate teisel poolel oli erakonnal 400 kohalikkui organisatsiooni ja kümneid tuhandeid liikmeid. Ideoloogiliselt suunitluselt oli tegemist paremkonservstiivse erakonnaga, mis esmajoones seisis jõukate põllumeeste, aga ka teiste varakamate klasside huvide eest.

Erakonda juhtfiguurideks olid Konstantin Päts, Jaan Teemant, Karl Einbund (hiljem Kaarel Eenpalu) ja periooditi ka Johan Laidoner.

Allikas: Eesti Ajalugu. VI: Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Lk 65.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ring