Läbirääkimised Paides ja eestlaste saadikute tapmine

kaardile

04. mai 1343

4. mail 1343 jõudsid nii ordumeister kui ka eestlaste saadikud Paidesse läbirääkimistele. Eestlased saatsid sinna ilmselt oma väejuhid: neli valitud kuningat, kes olevat ehitud neitsikroonidega; neile lisaks oli ka kolm sulast ehk kannupoissi.

Eestlaste kuningad valiti tõenäoliselt Tallinna lähistel, kuhu eestlaste malev kokku kogunes. Kroonikateadete järgi löödi seal ka rüütleid, mida tuleks ilmselt mõista nõnda, et eestlased valisid enda seast välja võimekaimad mehed, kellele võidi anda midagi rüütliseisuse sarnast. Võimalik, et ka need neli kuningat oli sel ajal rüütliks löödud. Välistada ei saa aga ka seda, et tegemeist oli eestlastest vasallidega, kes olid ülestõusuga liitunud. Lisaks ordumeistrile, tähtsamatele ordukäsknikutele ja eestlaste saadikutele viibis läbirääkimistel ka Tallinna piiskop.

Juba enne läbirääkimiste algust purustasid orduväed Kursi komtuuri juhtimisel aga Ravila küla lähedal paiknenud eestlaste moonavoori, mille üle ordumeister ka väga õnnelik olnud. Läbirääkimisi see intsident siiski ei tühistanud.

Läbirääkimistel Paides küsis ordumeister, miks on eestlased kõik sakslased surmanud ja vägedega Tallinna lähedale laagrisse asunud. Nood vastasid seepeale, et sakslastest vasallid olid neid rängalt rõhunud, mida nad enam välja kannatada ei olnud suutnud ja soovivad nüüd nendest vabana elada. Samas väitisid nad aga, võimalik, et aja võitmiseks, nagu oleksid nad endid valmis ordu ülemvõimu alla andma. Ordumeister kostis aga, et selliseid kuritegusid, mida maailma algusest saadik ei olevat kuuldud, ei saavat karistamata jätta, ning käskis eestlaste saadikud Paides senikaua kinni hoida, kuni ta Harjusse tungib ja ülestõusnuid karistab. Eestlaste saadikud ei olnud sellega nõus, vaid nõudsid enda vabastamist ja olevat pidanud ka salanõu, kuidas orduisandaid ära tappa. Võimalik, et see oli ordupoolne eneseõigustus, sest järgnevalt tapsid Järva foogti sõjasulased eestlaste saadikud. Seda on heidetud ordule ette kui saadikupuutumatuse rikkumist, aga pole päris selge, mis põhjusel konflikt tekkis. Igal juhul olid eestlased jäänud ilma oma juhtidest ning ordu asus Paidesse kiiresti vägesid koondama, et ülestõusu maha suruda.

Allikas: Sulev Vahtre. Jüriöö: [1343. aasta ülestõus]. Tallinn: Eesti Raamat, 1980.

Pildi allikas:commons.wikimedia.org


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • näitus
  • nool
  • raamatukogu
  • ring
  • tulease