Eesti Sotsiaaldemokraatlik Tööpartei eraldub Venemaa omast

kaardile

oktoober 1917

1917. aasta oktoobris, kui VSDTP võeti üle enamlaste poolt, eraldus sellest Eesti Sotsiaaldemokraatlik Töölispartei, mis soovis jõuda sotsialismini rahumeelsel teel. Esialgu oli selle tegevus väga tugevalt häiritud, sest vasakpoolsetest olid mõjukaimad ikkagi enamlased ja lisaks sellele oli sotsialistlik liikumine ka suhteliselt killustunud: sotsiaaldemokraatide kõrval olid ka esseerid ja mitmed teised rühmitused.

Alles 1925. aastaks õnnestus sotsialistidel saavutada ühtsus, kui ESDTP ja Iseseisva Sotsialistliku Tööliste Partei ühinemisel tekkis Eesti Sotsialistlik Tööliste Partei (ESTP). Partei tegevust takistas aga sisevastuolu: nimelt olid seal vasaktiib ja paremtiib, mis omavahel pidevalt rivaalitsesid. Esimese juhtideks olid August Rei, Karl Ast-Rumor, Aleksander Oinas ja Leopold Johanson, vasaktiiba juhtisid aga Mihkel Martna, Aleksander Jõeäär ja Nigol Andresen.

ESDTP ja ESTP toetusid ennekõike töölistele, väiketalupidajatele ja teistele vaesematele kihtidele. Kõige populaarsem oli partei Asutava Kogu valimiste ajal, mil ta sai seal suurima esindatuse.

Allikas: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ring