Sirk Vabadussõjalaste juhina

kaardile

1930

Pärast seda, kui Artur Sirgust 1930. aasta alguses sai Vabadussõjalaste Keskliidu juhatuse liige, algas tema kiire karjäär. Peagi oli ta tänu oma karismaatilisele isiksusele ja kõneosavusele saanud vabadussõjalaste tegelikuks juhiks ning teda hakati nägema Eesti tulevase peaministrina.

Just Sirk töötas välja enamiku Eesti Vabadussõjalaste ideoloogiast ja propagandast, mis oli suunatud senise valitsemiskorralduse vastu. Kuna Eestis süvenes majanduskriis, siis leidus vabadussõjalaste ideedele palju järgijaid. 1933. aastal hakkasid nad nõudma uue põhiseaduse vastuvõtmist, mis oleks loonud tugeva keskvõimuga riigivanema (presidendi) ametikoha ja vähendanud tunduvalt parlamendi rolli. Et Eesti parlamentaarsed valitsused olid kurikuulsalt lühikese elueaga ning mitu järjestikkust valitsust ei olnud suutnud majanduskriisist välja tulla, siis leidis uue põhiseaduse idee laia toetajaskonna.

1933. aasta sügisel korraldatud rahvahääletuse ajal läkski vabadussõjalaste esitatud põhiseaduse eelnõu läbi. Tõsi küll, selleks ajaks oli Jaan Tõnissoni valitsus kehtestanud kaitseseisukorra ja Vabadussõajalaste Keskliidu keelustanud, kuid rahvahääletuse järel kaitseseisukord tühistati ning vabadussõjalased said oma tegevust jätkata, nüüd Eesti Vabadussõjalaste Liidu (EVL) nime all. Nende populaarsus oli endiselt kõrge ja 1934. aastal toimuma pidanud parlamendi ja riigivanema valimistel ennustati neile selget võitu. Riigivanemaks oleks tõenäoliselt saanud Andres Larka, peaministrikoht arvati minevat Sirgule. Siis toimus aga 1934. aasta 12.märtsi riigipööre ja aktiivsemad vabadussõjalased, sealhulgas Sirk, vahistati. 

Pildi allikas: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/Artur_Sirk.jpg

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • auto
  • haud
  • lasteaed
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • rong
  • ülikool