Artur Sirgu surm

kaardile

02. august 1937

1937. aasta 31. juulil leidis Luksemburgi linnakese Echternachi pansionpidaja oma kliendi Artur Sirgu oma teise korruse toa akna ees lebamas. Ehkki ta oli maandunud jalgadele, oli ta 8 meetri kõrguselt alla kukkudes siiski ka pea vastu sillutist ära löönud ja seetõttu suri ta kaks päeva pärast juhtunut haiglas. Kuidas see saatuslik vaheuhtum täpselt aset leidis, on siiani jäänud vastuseta. Ametlikult läks juhtum kirja enesetapuna, mis on mõeldav, sest võis olla, et Sirk oli kaotanud lootuse Eestisse tagasi pöörduda ning ta võis tunda ka end süüdi oma kaaslaste ees, kes vangis olid. Kuid enesetapu vastu räägib tema maandumine jalgadele: tahtlikult surma otsides oleks ta ehk pigem alla hüpanud pea ees. Teise versioonina oli tema surma taga Eesti salateenistus, mille agendid Sirgu aknast välja heitsid. Kuid ka see pole leidnud erilist kinnitust. Kolmanda versioonina arvas Sirk, et teda jälitatakse, ja püüdis põgeneda, hüpates aknast välja. Lisaks on kahtluastatud seoseid ka Saksa salapolitseiga, sest just Saksamaale püüdis Sirk toona väidetavalt pääseda. Igal juhul on tema hukkumise lugu äärmiselt salapärane ja andnud alust mitmeteks spekulatsioonideks.

Sirk maeti eksiilis olnud vabadussõjalaste auavalduste saatel Soomes Hietaniemi kalmistule. Seal lisas spekulatsioonidele õli tulle see, et väidetavalt ei avastanud Soome arstid Sirgul kukkumisest tekkinud vigastusi.

Allikad: http://arhiiv2.postimees.ee:8080/leht/00/09/25/kultuur.htm#esimene

http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=267507


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • auto
  • haud
  • lasteaed
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • rong
  • ülikool