Tartu vene õigeusu kloostrile valatakse kaks kirikukella

kaardile

1570

1558. aasta järel, kui Venemaa suure osa Liivimaast vallutas, sai Tartust üks uue võimu olulisemaid administratiivseid keskusi. Linn kujunes ka oluliseks õigeusu kiriku keskuseks: 1570. aastal nimetati sinna ametisse eraldi piiskop. Juba varem oli tegutsema hakanud aga vene õigeusu klooster, mille kohta o teada aga üpris vähe. 1570. aastal valati selle tarvis kaks kirikukella, millede pealiskirjas toodi ära ka kloostri juhtkond ning preester. Lisaks sellele on teada, et klooster asus Babüloni mäel, mida aga ei saa ühegi Tartus või selle läheduses asuva kohaga otseselt seostada. Tõenäoliselt asusid Tartu lähistel ka kloostrimaad. Tartu klooster likvideeriti 1582. aastal, mil Vene võim Liivimaa lõunaosas Jam Zapolski rahulepingu kohaselt lõppes ja see kolis üle Ozerosse Peipsi ääres. Ozero kloostri kohta teada olevad andmed lubavad oletada, et Tartu kloostris elas umbes tosin munka.

Allikas: Anti Selart. Õigeusu klooster Liivi sõja aegses Tartus. In: Vene aeg Eestis: uurimusi 16. sajandi keskpaigast kuni 20. sajandi alguseni.Tartu: Eesti Ajalooarhiiv, 2006.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik