Gustav V teine külaskäik Eestisse

kaardile

27. juuni 1929

1929. aasta juunis toimus kuningas Gustav V teine külaskäik Eestisse. Sedakorda oli tegemist riigivisiidiga, mis oli vastuseks 1928. aastal toimunud riigivanem Jaan Tõnissoni Rootsi-külastusele. Eesti ja Rootsi suhted olid kiiresti tihenenud ja paranenud ning mitmed Eesti poliitilised ringkonnad lootsid, et see avab Eestile tee Põhjamaade (Skandinaaviamaade) sekka, kuhu samal ajal pürgis ka Soome.

Seetõttu oli Gustav V visiit Eestile äärmiselt oluline ja kuningas otsustati vastu võtta kõige suurema pidulikkusega. Sadamas olid monarhil vastas nii riigivanem August Rei kui ka kindral Johan Laidoner, kuninga ööbimispaigaks oli aga Kadrioru loss, mis just selleks puhuks põhjalikult renoveeriti.

Kuningas külastas ka seekordsel visiidil mitmeid paiku Tallinnas ja kohtus Rootsi-Mihkli kirikus rannarootslaste esindajatega. Nood kinkisid Gustav V-le üle 250 aasta vanuse hülgepüssi ja rootslaste saadik Riigikogus, Hans Pöhl, pidas pika kõne rannarootslaste olukorrast Eestis, tutvustades muuhulgas plaane rajada Eestisse rootsikeelne gümnaasium. Kuningas vastas omapoolse kõnega ning sellega tema teine visiit ka lõppes.

Allikas: Rootsi kroonikandjad Eestis, lk-d 26-30.

Pildi allikas:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/77/Kung_Gustav_V_1935.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kohvik
  • kool
  • matkamine
  • mõis