Kroonprints Gustav Adolfi külaskäigu algus

kaardile

29. juuni 1932

1932. aastal täitus Tartu Ülikooli rajamisest 300 aastat ja seda sündmust otsustati Eestis, hoolimata raskest majanduslikust olukorrast, tähistada täie pidulikkusega. Esialgu oli plaanis Rootsi kuninga kutsumine pidustustele, kuid lõpuks otsustati sellest loobuda, kuna pikk riigivisiit kardeti mievat liialt kulukaks. Seetõttu otsustati piirduda vaid kroonprints Gustav Adolfi kutsumisega Eestisse, kes ülikooli aastapäeva puhul sai õigusteaduskonna audoktoriks.

27. juunil asus kroonprints Helsingborgist sõjalaeval "Klas Horn" Eesti poole teele. Laeva nimi oli sümboolne, sest see kandis esimese Rootsi Eestimaa asehalduri nime. 29. juunil jõudis Gustav Adolf Eesti vetesse. Seal võttis teda vastu Eesti mereväe laev "Lennuk", mis tervistas kroonprintsi 21 suurtükilasuga ning saatis teda Tallinna sadamani. Tallinnas võtsid kroonprintsi vastu riigivanem Jaan Teemant, välisminister Jaan Tõnisson ja mitmed teised Eesti poliitikud, aga ka tuhanded lihtinimesed, kes halvast ilmast hoolimata olid sadamasse kogunenud.

Kõigepealt tutvustati kroonprintsile Eesti ministreid, seejärel sõideti Kardioru lossi, mis taas kuningliku külalise vastuvõtukohaks sai. Seejärel külastas Gustav Adolf Vabadussõjas langenud eestlaste mälestusmärki sõjaväekalmistul ja asetas sellele mälestuspärja. Seejärel külastas ta Tallinna Raekoda, kus tema giidiks oli Tallinna linnaarhivaar Otto Greiffenhagen. Järgnevalt läks kroonprints Rootsi-Mihkli kirikusse, kus kuulas tema tõttu eriliselt pidulikku jumalateenistust ning külastas ka Tallinna Toomkirikut. Sellega tema tutvumine Tallinnaga aga ei lõppenud: kroonprints jõudis veel ka Mustpeade majja, seejärel tehti aga ringsõit linnast väljapoole: kõigepealt Pirita kloostri juurde ning seejärel külastati Gustav Adolfi tungival nõudmisel halvast ilmast hoolimata ka Iru linnust. Et kuningliku ekipaaži autod teel sinna mutta aga kinni jäid, siis läbis kroonprints viimase osa teel sinna jalgsi.

Kroonprintsi visiidi esimene päev lõppes õhtusöögiga riigivanema juures, misjärel asusid Rootsi aukülalised koos Eesti prominentsemate tegelastega erirongile, mis viis neid Tartusse.

Allikas: Rootsi kroonikandjad Eestis, lk-d 34-46.

http://en.academic.ru/pictures/enwiki/71/Gustaf_VI_Adolf_av_Sverige_som_kronprins.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kohvik
  • kool
  • matkamine
  • mõis