Gustav Adolfi esimene päev Tartus

kaardile

30. juuni 1932

Rong Eesti tipp-poliitikute ja kroonprints Gustav Adolfiga jõudis Tartusse keskööl vastu 30. juunit. Neid tulid tervitama Tartu tähtsamad tegelased: linnapea ning Tartu Ülikooli rektor Johan Kõpp. Kroonprints sammus läbi linna üliõpilaste tõrvikurongkäigu saatel. Järgmisel hommikul algas ülikooli aastapäeva tähistamine. Kõigepealt kuulati hommikust jumalateenistust, seejärel mindi aga ülikooli rajaja Gustav II Adolfi kuju juurde, mille oli valmistanud Rootsi skulptor Otto Strandman 1928. aastal ning mis oli kingitud ülikoolile Rootsi-Eesti ühingu poolt. Pärast seda toimus ülikooli aulas ürituste kõige pidulikum osa, kus võtsid sõna nii rektor Kõpp, riigivanem Teemant kui ka kroonprints, kes ülikoolile õitsengut ja kasvu soovis. Pärast pikka ja pidulikku aktust einestas kroonprints Jaan Tõnissoni ja tema abikaasa juures. Nende pool oli kõrge külaline ka öömajal.

Pärastlõunal külastas kroonprints rootsi keele lektorit Per Wieselgreni, seejärel vaatas ta näitust "Tartu Ülikool 1632-1932", misjärel võis kroonprints tutvuda oma ühe hobi, arheoloogiaga. Tartu Ülikooli arheoloogia kateedrit tutvustas talle professor Harri Moora. Õhtupooliku veetis Gustav Adolf Eesti Üliõpilaste Seltsi majas, kus toimus pidulik õhtusöök ning ka tantsuõhtu. Kuningliku kõrguse päev lõppes alles kell 2 öösel.

Allikas: Rootsi kroonikandjad Eestis, lk-d 46-52.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kohvik
  • kool
  • matkamine
  • mõis