Eestlaste liit Polotskiga

kaardile

1216

1216. aastal pärast ülestõusmispühi saatsid eestlased oma saadikud Polotski vürst Vladimiri juurde tegema ettepanekut Riia ründamiseks. Eestlased pidid omalt poolt sulgema Väina jõe suudme koos Väina-Jõesuu sadamaga (läti Daugavgrīva, saksa Dünamünde) ning tagasi hoidma liivlasi ja latgaleid.

Polotskis võeti pakkumine hoolimata kehtivast rahulepingust sakslastega hea meelega vastu, sest õnnestumise korral tähendanuks retk vürstiriigi tähtsuse tõusu ja positsiooni taastamist Liivimaal. Polotskis koguti kokku sõjavägi venelastest ja leedulastest, ent teeleminekul tabas vürst Vladimirit äkksurm ning sõjaretk jäeti ära.
Eestlaste kogutud vägi pidi samuti oma plaanidest loobuma ja sõitis hoopis mööda Salatsi jõge (läti Salaca) Asti järveni (läti Burtnieks), mille ümbruses rüüstati külasid. Polotsk kaotas edaspidi tähtsust ega sekkunud enam Liivimaa ristisõtta.

Eestlaste suhtlemine Polotskiga oli tähelepanuväärne, sest liitlasi asuti otsima oma maast kaugemalt ning liitlassidemete loomine ka õnnestus.

pildil: Väina-Jõesuu kindlus

 

Allikas: Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis. Vabadusvõitlus 1208-1227. Olion: Tallinn 1990

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/lv/d/df/No_putna_lidojuma_cietoksnis.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool
  • sild