Venelaste suurem sõjakäik

kaardile

1221

1221. aastaks olid venelased uueks suuremaks sõjakäiguks valmis. Seekord oli liitlasteks valitud eestlaste asemel leedulased. Venelased saatsid sakslastele tagasi viimase rahulepingu, mis oli sõlmitud Otepääl ning marssisid Liivimaale. Väe eesotsas oli Vladimiri-Suzdali vürsti Juri ehk Georgi vend Svjatoslav Vsevolodovitš, kes oli Novgorodi appi saadetud.

Ka leedulastega ei sujunud koostöö ja neid tuli kaks nädalat oodata. Venelased jõudsid Võnnu ja Toreidani, kuid ei julgenud linnuseid rünnata. Sakslastel oli vastupanu organiseerimisega omavaheliste tülide tõttu raskusi. Ordu suutis siiski koos liivlastega Vene vägede edasitung tõkestada. Ühtki linnust vallutamata pöördus Vene vägi ümber, rüüstates tagasiteel Ümera piirkonda ning Ugandit.
Leedulased taandusid koos venelastega Pihkvasse, kust nad pöördusid koduteele. Sakslased ja lätlased tabasid nad Väinast üleminekul ja lõid leedulaste väe puruks.

pildil: Võnnu linnus

 

Allikas: Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis. Vabadusvõitlus 1208-1227. Olion: Tallinn 1990

http://www.naisteleht.ee/index.php?q=img_assist/popup/4944


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool
  • sild