Uued liitlassuhted Venemaaga

kaardile

1222

Eestlased mõistsid, et välisabi on hädavajalik ja saatsid oma saadikud kõigepealt Pihkvasse ja Novgorodi, kust edukate läbirääkimiste tulemusel saadeti Eestisse sõjamehi.

Venelased paigutati Tartu ja Viljandi ning teistesse linnustesse. Venelased osalesid eestlaste sõjakäigul Lätti ja Viljandi kaitsmisel 1223. aastal. Seal olnud venelased poosid sakslased hirmutamiseks üles kui usutaganejate abistajad. Samuti püüti eestlasi ja venelasi mujal tülli ajada.

Sakalased saatsid oma saadikud suisa Suzdali linna ning Vladimiri-Suzdali vürst Juri Vsevolodovitš saatiski 1223. aastal oma venna Jaroslavi suure väega Novgorodi, kust mindi koos Pihkvasse. Seal liitus väega Vladimir Mstislavitš oma sõjameestega. Seejärel liiguti Ugandisse. Vene väed paigutati eestlaste juurde Tartusse ja Otepääle. Siis suunduti Sakalasse Puidesse.

Seal tulid suurele, umbes 20 000-mehelisele Vene väele vastu saarlased ja keelitasid Jaroslavi Riia asemel taanlaste käes olevat Tallinna ründama. Teel rüüstasid venelased aga Sakalat, sest vürst raevus, kui kuulis, et Viljandi linnuses olid sakslased seda kaitsnud venelased üles poonud. Läbi Eesti minnes läkitati sõna järvalastele, virulastele ja varbolastele, et need koos saarlaste ja venelastega Tallinna tuleksid. Vene vägi jõudiski Tallinna alla ja piiras seda koos eestlastega neli nädalat, suutmata linnust vallutada. Venelaste tige vägi pöördus Rävala kaudu seda rüüstates Venemaale tagasi.

pildil: Jumalaema Uinumise ehk Uspenski katedraal Vladimiris

 

Allikad: Ain Mäesalu, Tõnis Lukas, Mati Laur, Tõnu Tannberg. Eesti ajalugu I. Avita: Tallinn 1995;

Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis. Vabadusvõitlus 1208-1227. Olion: Tallinn 1990

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/de/3/30/Wladimir_Upenski_Sobor.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool
  • sild