Vjatško Tartus ja rahu sõlmimine

kaardile

1223

Kunagine Polotski mõjuvõimu aluse Koknese vürst Vjatško jõudis Tartusse Novgorodist, kus talle oli lubatud saada võim Tartu ja kõigi alade üle, mille ta enda valdusse suudab võita. Sisuliselt lubati Vjatškole Novgorodile alluva vürstkonna loomist Eestis.

Ugalastel polnud aga valikut ja sakslaste vastase võitluse nimel võeti Vjatško ja tema 200 meest Tartu linnusesse vastu. Vjatško kogus ümbruskonnast andamit ja rüüstas neid paiku, kes ei tahtnud maksta.
Kui sakslased 1224. aastal Tartu alla jõudsid, veensid nad Vjatškod alla andma, ent too ei olnud nõus, lootes Venemaalt saabuma pidavatele abivägedele.

Sakslased suhtusid Vjatškosse õige vaenulikult ja enne tormijooksu linnusele olevat otsustatud ta kättesaamise korral kõige kõrgema oksa külge üles puua. Linnus vallutatigi ning Vjatško tapeti. Ellu jäeti vaid üks Vladimiri-Suzdali vürsti vasall, kes läkitati Venemaale juhtunust teatama. Teel olnud ja Pihkvasse jõudnud abivägi pöördus koju tagasi. Tartu vallutamisega lõppes sõjategevus Mandri-Eestis. Sakslastega sõlmisid rahu ka Novgorod ja Pihkva.

pildil: Tartu linnuse asukoht tänapäeval, Tartu tähetorni kohal


Allikad: Ain Mäesalu, Tõnis Lukas, Mati Laur, Tõnu Tannberg. Eesti ajalugu I. Avita: Tallinn 1995;

Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis. Vabadusvõitlus 1208-1227. Olion: Tallinn 1990

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bf/Tartu_Observatory_2008.JPG


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool
  • sild