Majanduskriis Eestis

kaardile

1930

1929. aastal Ameerika Ühendriikides alguse saanud ülemaailmne majanduskriis jõudis Eestisse 1930. aastaks, mis tõi kaasa suure majanduslanguse, eriti tööstustoodangu ja ekspordimahtude drastilise vähenemise.

1932. aastaks oli kriis jõudnud oma haripunkti, riigis oli 32 000 töötut. See oli soodsaks pinnaseks kommunistlikule liikumisele, mis püüdis töötatöölisi enda kontrollile allutada. Siiski oid nende katsed määratud nurjumisele ning oma roll oli siin ka valitsuse tegevusel: töötute abistamiseks korraldati mitmeid mastaapseid hädaabitöid, näiteks raudteede, maanteede ja lennujaamade rajamisi, ent samuti korrastati töötute haritlaste abiga Eesti Riigi Keskarhiiv Tartus, mistõttu arhivaaridele oli kriisiaeg ka omamoodi kuldajaks.

Üldiselt olid majandusolud Eestis aga äärmiselt halvad ning poliitikud ei suutnud olukorda kuidagi parandada. Eriti ilmseks sai see 1932. aastal kui ametis oli neli valitsust, kes kõik püüdsid kasutusele võtta abinõusid kriisist väljumiseks, ent tulutult.

Probleemide ületamiseks tulnuks devalveerida kroon, kuid seda ebapopulaarset otsust ei soovinud ükski riigijuht langetada. Pätsi valitsus (võimul 1.11.1932-13.5.1933) koguni keelas "krooni kukutamise" propageerimise ning ähvardas selle pooldajaid kriminaalkaristusega. Valusa otsuse võttis lõpuks vastu Jaan Tõnissoni valitsus (18.5.-21.10.1933), mille järel hakkas majanduslik olukord järk-järgult paranema. Kuid samas oli pikaks veninud majandussurutis ning sellega kaasnenud poliitiline kriis kaasa toonud selle, et kõigi erakondade toetus rahva seas oli oluliselt langenud ning üha enam võitis toetust 1930. aastate alguses esile kerkinud radikaalne rühmitus: Eesti Vabadussõjalased.

Allikas: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005, lk-d 92-97.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • auto
  • kohus
  • mõis
  • näitus
  • raamatukogu
  • relikt
  • ring
  • tulease