Peeter I vallutab Tartu ja Narva

kaardile

mai 1704

1704. aasta mais saabus tsaar Peeter koos oma vägedega Tartu alla.

Tsaari isiklikul juhtimisel korraldati linna pommitamist ning 14. juulil oli see sunnitud pärast venelaste edukat tormijooksu alistuma.

Tartu (pildil)

Järgnevalt käis tsaar ka Narva all, mis augustis alistus. Narva linn huvitas valitsejat ka edaspidi, 1706. aasta suvel käis ta seal vähemalt neli korda kindlustustöid jälgimas.

Narvat külastas Peeter ka aastatel 1708 ja 1712, esimesel korral tähistas tsaar seal oma nimepäeva. Ka hiljem, kui isevalitsejat huvitasid juba rohkem Tallinn ja Paldiski, sõitis ta alati läbi Narvast.

Ehkki Balti provintsid ja selle linnad olid Peeter I jaoks olulised, otsustas ta 1708. aastal, kui tekkis oht, et Karl XII võib venelaste vallutatu tagasi võita, nii Narva kui ka Tartu elanikud Venemaale küüditada ning Tartu linna koguni hävitada.

Tartu kindlustused ja enamik hoonetest lasti õhku ja linna hakati taastama alles aastate pärast, kui Vene võim oli kogu Eesti- ja Liivimaa üle juba kindlustunud.

Allikas: Vene valitsejad: valitsejaportreed Eesti kunstikogudes.

Foto: http://www.tartu.ee/data/sajandivahetuse_tartu.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • matkamine
  • mõis
  • ring