Keila linnus

kaardile

1433

Keila vasallilinnuse varemed avastati 1976. aastal ning 1977-1978 toimusid seal arheoloogilised kaevamised, mis tuvastasid selle põhiplaani. Tegemist oli neljakandilise elutorni ja selle juures paiknenud ümartorniga väikelinnusega, mille juurest leiti leiumaterjali 15.-18. sajandist. 

Linnuse täpsem rajamisaeg on jäänud teadmata, kuid 1433. aastast pärineb teade Keila mõisa müümisest ordule. Tõenäoliselt asus seal sel ajal juba mingisugune hoone, tõenäoliselt kindlustatud mõis, mis koosnes elutornilaadsest rajatisest, millel olid aga suhteliselt õhukesed müürid ja avarad aknad. Tõenäoliselt pärast seda, kui ordu mõisa endale sai, kindlustati seda tunduvalt: paksendati elutorni müüre, ehitati flankeeriv ümartorn ja ilmselt rajati ka eelkindlustused. Siiski jäi Keila linnus suhteliselt nõrgalt kaitstud rajatiseks, mis võis väiksemate sõjasalkade piiramisele ehk vastu pidada, kuid pikemat sõjategevust poleks ilmselt välja kannatanud. Ometi funktsioneeris hoone kuni 18. sajandini ilmselt mõisana, misjärel selle lähedusse rajati uus Keila mõisa peahoone. 

Allikas: Kalvi Aluve. Eesti keskaegsed linnused. Tallinn: Valgus, 1993.

http://register.muinas.ee/?menuID=monument&action=view&id=21517

Foto: http://www.muuseum.harju.ee/Moisad/Pildid/n_Keila_linnus_hmk.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja