Rõngu linnus

kaardile

1340

Keskajal Tödwenite suguvõsale kuulunud Rõngu vasallilinnus ehitati tõenäoliselt 14. sajandi keskpaiku, võimalik, et 1340. aasta paiku. Selle kabelit on esmakordselt mainitud 1413. aastal. Liivi sõja alguses, 1558. aastal, haarasid linnuse enda kätte Vene väed, kuid sama aasta lõpus õnnestus Gotthard Kettleri juhitavatel orduvägedel see vallutada. Kuid peagi pidid nad selle taas venelastele jätma, kelle kätte see jäi kuni 1582. aastani. Aasta hiljem anti Rõngu jesuiitide käsutusse, kes jäid sinna kuni 1625. aastani, mil rootslased Kagu-Eesti vallutasid. Enne lahkumist süütasid jesuiidid Rõngu linnuse ja alates sellest ajast on see ka varemetesse jäänud.

Tänapäeval on linnusest säilinud üpris vähe, vaid 25-meetrine müürilõik koos peavärava avaga ning väike lõik kabeli läänemüürist. Väravamüür oli tugev, 1,93 meetri paksune. Linnuse ehitusmaterjalina kasutati peamiselt tellist, mingil määral ka maakive. Linnust pole ka konserveeritud, mistõttu see pidevalt laguneb. Lisaks linnuse varemetele asuvad Rõngu Lossimäel ka mõisa härrastemaja ning abihoonete vundamendid.

Allikad: Kalvi Aluve. Eesti keskaegsed linnused. Tallinn: Valgus, 1993.

http://register.muinas.ee/?menuID=monument&action=view&id=7266

Foto: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/et/1/1e/R%C3%B5ngu_linnus_2.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja