Purtse vasallilinnus

kaardile

1525

Purtse mõisa on esmakordselt mainitud 1421. aastal, kuid vasallilinnust ei rajatud sinna varem kui alles sajandi pärast. Selle rajajaks peetakse Johann Taubet (Tuve), kelle linnus oli segu klassikalisest majalinnusest, keskaegsest linnusest ja renessanssiaegsest lossist, viimasele viitavad avarad ukse- ja aknaavad. Linnus on kolmekordne: esimesel korrusel asusid laoruumid, teine oli elu- ja kolmas kaitsekorruseks. Selline jaotus oli tavaline ka teiste vasallilinnuste puhul. Sarnaselt majalinnustele koosnesid korrused kolmest ruumist. Linnuse peamiseks kaitserajatiseks oli neljakandiline peatorn. Linnuse teist korrust köeti hüpokaustahjuga, kuid samas olid seal ka kaminad ja ahjud. Teisele korrusele pääses ainult redeli abil. Linnuse müürid olid küllaltki paksud: kuni 2,35 meetrit.

Purtse vasallilinnus elas üle kõik Eesti alal peetud 16.-18. sajandi sõjad ning oli kasutusel mõisahoonena. Kuid 18. sajandi keskpaiku muutus Purtse Püssi kõrvalmõisaks ja seetõttu ei rajatud Purtsesse ka uut mõisahoonet, vana linnust kasutati aga peamiselt majandushoonena. 1940. aastal linnus hüljati ning lagunes. Aastatel 1987-1990 hoone taastati: sellele lisati oletataval algsel kujul nii torn kui ka kaitsekorrus.

Allikad: Kalvi Aluve. Eesti keskaegsed linnused. Tallinn: Valgus, 1993.

http://www.mois.ee/viru/purtse.shtml

http://register.muinas.ee/?menuID=monument&action=view&id=13928


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja