Virtsu linnus

kaardile

1430

Läänemaa ja Saaremaa vahelist laevateed valvanud Virtsu vasallilinnus (Schloss Werder) rajati tõenäoliselt 1430. aastatel, hiljemalt aga 1460. aastateks. Selle valdajaks oli mõjukas Üxküllide suguvõsa, mis valitses ka mitmete teiste Eesti vasallilinnuste üle (Vigala, Velise).

Virtsu puhul oli tegemist vesilinnusega, mida kõigist neljast küljest ümbritses vesi ning maismaaühendus oli vaid silla kaudu. Linnus oli küllaltki hästi kaitstud: sellel oli kaks diagonaalselt asetsevat ümarat nurgatorni ning kogu linnust ümbritses zwingermüür (välimine madalam kaitsemüür), mis pidi turvet pakkuma ilmselt nii vastase kui ka jää eest. Just jää tõttu ongi linnuse välimine müür enamjaolt hävinud.

 

Ukraina kunstniku GaLeoni maal Virtsu linnusest. Foto Andri Vatsfeldt / www.virtsu.ee

 

Virtsu linnus oli aktiivses kasutuses ilmselt ainult sajandi, sest 1532. aastal puhkenud Saare-Lääne vaenuse käigus vallutas selle 1534. aasta hilissuvel piiskop Reinhold von Buxhoeveden, kes lasi selle ka purustada. 1536. aasta Volmari (Valmiera) maapäeva otsusega keelati ka selle taastamine. Nõnda on linnus juba ligi 500 aastat varemetes. Sellel korraldati küllaltki põhjalikud arheoloogilised kaevamised aastatel 1976-1977.

Virtsu linnuse varemed 2004. aastal. Foto Mart Mõniste / www.virtsu.ee

Allikad: Kalvi Aluve. Eesti keskaegsed linnused. Tallinn: Valgus, 1993.

http://www.virtsu.ee/ajalugu/linnus.html

http://register.muinas.ee/?menuID=monument&action=view&id=15449


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja