Angerja linnus

kaardile

1350

Angerja vasallilinnus rajati arhitektuuriajaloolase Armin Tuulse arvates 15. sajandi alguses, kuigi lõplikku selgust selles osas pole. Igal juhul oli see 15. sajandi keskpaigaks olemas ning kuulus 1451-1455 Liivi ordule, läänistati seejärel aga Brun Wetbergile. Ilmselt just sel ajal ehitati linnus ka lõplikult välja. Tõenäoliselt oli see kasutusel kuni Liivi sõjani, mil see arvatavasti hävis. Tänaseks päevaks on kahekorruselisest linnusest säilinud mõningaid müürijuppe, sissevarisenud soklikorrus ning osa esimese korruse müüridest. On võimalik tuvastada ka kunagise vallkraavi olemasolu.

Linnus paiknes looduslikult soodsas kohas Angerja oja ääres, mis oli sellele looduslikuks vesitõkkeks, teiselt pool kaitses seda vallikraav. Linnuse enda peamiseks kaitseelemendiks oli kivist ringmüür koos muldvallidega, linnuse peahoone aga oli pigem kindlustatud mõisahoone kui majalinnus, sest sellel pole otseselt kaitseelemente, ehkki müürid on paksemad kui tavalisel tolleaegsel mõisal: üle 2 meetri.

Angerja linnuse kogupindala, 354 ruutmeetrit, on võrreldav Vasknarva vanima majalinnuse suurusega (337 ruutmeetrit), ent jääb alla näiteks Vallipää kindlustatud mõisahoonele (416 ruutmeetrit).

Allikad: Kalvi Aluve. Eesti keskaegsed linnused. Tallinn: Valgus, 1993.

http://register.muinas.ee/?menuID=monument&action=view&id=15230

http://et.wikipedia.org/wiki/Angerja_vasallilinnus


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja