Järve linnus

kaardile

1508

Järve mõisa on esmakordselt kirjalikes allikas mainitud 1497. aastal Türpsal'i nime all, siis kuulus see Lodede suguvõsale. 1508. aastal läänistati see aga Payküllidele, kes ilmselt sinna ka linnuse rajasid. Arhitektuuriajaloolane Villem Raam on oletanud, et linnus ehitati sinna Wolter von Plettenbergi aktiviseerunud välispoliitika tõttu, mis sundis ka vasalle aktiivsemalt kaitserajatisi püstitama.

 

Hoone elas üle Liivi sõja, kuid sai kannatada ilmselt Põhjasõjas. Seejärel kujundati hoone ümber mõisa peahooneks ja seda ehitati mõlemast otsast pikemaks.

Järve linnus oli üks Eesti väiksemaid: selle pindala oli vaid 197 ruutmeetrit ning see oli kolmekordne: esimene oli laokorrus, teine elukorrus ning kolmas kaitsekorrus. Kaitsekorrus hävis ilmselt Põhjasõjas. Linnus oli oma põhiplaanilt kastellilaadne ja on oletatud, et rahulikel aegadel ei elatud mitte kivist peahoones, vaid selle kõrval paiknevates puuhoonetes. Linnusehoonet ja selle ümbruskonda uuriti arheoloogilistel kaevamistel aastatel 1966-1976.

Allikad: Kalvi Aluve. Eestri keskaegsed linnused. Tallinn: Valgus, 1993.

http://register.muinas.ee/?menuID=monument&action=view&id=13889

Fotod: http://www.mois.ee/viru/jarve.shtml

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/et/a/aa/J%C3%A4rve_linnus_4.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja