Kiiu torn

kaardile

1520

Kiiu elutorn, mida on nimetatud ka Mungatorniks ja lihtsalt Kiiu torniks, Tõenäoliselt lasi selle ehitada Fabian von Tiesenhausen, kes omandas Kiiu mõisa 1520. aastatel. Sarnaselt Vao tornlinnusele ümbritses ka Kiiut ilmselt ringmüür koos vallikraavidega. Liivi sõjas sai Kiiu linnus tugevalt kahjustada ja oli kasutusel mõisa majandushoonena. Siiski säilis ta kuni 20. sajandini kolme korruse ulatuses ja restaureeriti 1974. aastaks arhitektuuriajaloolase Villem Raami poolt. Praegu tegutseb tornis kohvik.

Kiiu tornlinnus on oma ehituselt küllaltki erandlik Eesti linnusearhitektuuris: tegemist on ülaltpoolt kitseneva ümartorniga, millele Villem Raam on leidnud analoogiaid peamiselt Venemaa linnuste kaitsearhitektuurist. Linnus on mõõtmetelt väike: alumise korruse läbimõõt on alla 9 meetri, ülal ligi meeter vähem. Tornlinnuse algne kõrgus oli ilmselt 10,5 meetrit. Hoolimata väikestest mõõtmetest oli tornlinnus küllaltki rikkalike kaitseelementidega varustatud: sellel oli maapinnast kõrgemal asuv ja riivpalgiga suletav sissepääs, kaheksa flankeerivat laskeava esimesel korrusel (mõeldud püssidele), kamin ja kitsas müürisisene trepp. Ka teisel korrusel olid laskeava taolised aknad, kamin ja kitsas müüritrepp, seda korrust kasutati ilmselt elukorrusena. Kõigil korrustel olid ka danskrid (käimlad ja laskepesad). Müüride paksus pole kuigi suur: all 1,5 meetrit, ülakorrusel ainult 1 meeter. Eesti alale unikaalselt oli tornil praegu taastatud puust taladele toetuv kaitsekäik (urdaaž) kolmandal korrusel, mis kuulub pigem tulirelvade-eelse ajajärgu linnuste kaitseelementide hulka ja seetõttu jääb ka veidi ebaselgeks, miks see tornile oli rajatud. Kiiu on väikseima pindalaga Eesti linnus, kuid torni tõenäoliselt varem ümbritsenud kaitserajatised (ringmüür ja vallikraavid) on täielikult hävinud.

Kiiu torni järgi on nime saanud ka liköörisort.

Allikad: Kalvi Aluve. Eesti keskaegsed linnused. Tallinn: Valgus, 1993.

http://register.muinas.ee/?menuID=monument&action=view&id=2840

Foto: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/et/1/1a/Kiiu_vasallilinnus.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja