Merevaik

kaardile

4005 eKr

Merevaik oli kammkeraamika kultuuride ajal kogu Ida- ja Põhja-Euroopas hinnatud ehetevalmistamise materjal. Merevaiku korjati Läänemere kagurannalt ja sealt liikus ta kaubanduse abil mööda Euroopat laiali.
Eestisse jõudis merevaik ilmselt Lätist. Merevaigust tehti peamiselt mitmesuguseid ripatseid, helmeid ja nööpe. Eestist on leitud näiteks merevaigust voolitud kopra- ning karukuju. Lisaks kaunistamise ülesandele oli merevaigul ilmselt ka mingi usundiline tähtsus. Üle poole Eesti merevaiguleidudest on pärit Tamula I asulakohalt. Sealt on leitud peaaegu paarsada merevaigust eset, esemekatket või töötlemata tükki.
Enamasti levis merevaik toorme kujul. Esemed valmistati sellest tavaliselt koha peal. Seda näitavad esemete piirkondlikud eripärad ning töötlemisest jäänud tükid. Siiski on Lääne-Lätist Sārnatest leitud asula, mis oli ilmselt merevaigu töötlemiskeskus ja kus valmistati merevaikesemeid kaubanduse tarvis.

pildil: merevaigust ripatsid Tamula asulakohalt

 

allikas: Aivar Kriiska, Andres Tvauri. Eesti muinasaeg. Avita 2002

pildiallikas: http://ornament.dragon.ee/muinasesemed/neoliitikum/pildid/230a.html


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline