Nöörkeraamika

kaardile

3003 eKr

Nöörkeraamika nõud olid esialgu peekrikujulised, S-kujulise ja õhukese seinaga, millel oli lame või veidi ümar põhi ning kaela ümber mõigas. Savisse oli segatud peent liiva. Nõude ülaosa oli kaunistatud iseloomuliku taimenööri jäljendist ornamendiga. Nöör keriti nõule kui savi oli veel pehme ning pärast põletamist jättis see anumale oma jäljendi. Aeg-ajalt kasutati kaunistamiseks ka savisse kraabitud sooni — mis sageli paiknesid vahelduvas suunas diagonaalide ridadena, moodustades kuuseoksa moodi mustri — ning lohke.
Hiljem levisid rohkem suuremad ja robustsemad potid, mille savisse oli pandud taimekiude või karvu. Pottide suu ümber oli väljaulatuv rant ning põhi oli väike ja sile. Ornamenti leidub neist vaid osal, kuid see on ikka nöörivajutis või harvemini soontest kuuseoksamuster — kuigi mõlemal juhul jämedam ja hõredam. Leitud on ka hiljem rohkem levinud tekstiilivajutisega nõusid.

pildil: nöörkeraamika Emajõe suudmealalt Akali asulakohalt

 

allikas: Aivar Kriiska, Andres Tvauri. Eesti muinasaeg. Avita 2002;
L. Jaanits, S. Laul, V. Lõugas, E. Tõnisson. Eesti esiajalugu. Eesti Raamat: Tallinn 1982

pildiallikas: http://ornament.dragon.ee/muinasesemed/neoliitikum/pildid/024e.html


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline