Vanem pronksiaeg

kaardile

1800 eKr

Vanem pronksiaeg oli Eestis üleminekuaeg kiviajast metalliaega. Eestis pronksi valmistamiseks vajalikku tina- ega rauamaaki ei leidu ning kogu metall tuli siia sisse tuua. Esimesed pronksesemed jõudsidki Eestisse vahetuskaubana või kingitustena, arvatavasti ida poolt. Vanemast pronksiajast on Eestis teada vaid 12 juhuleiust pronkseset, mis näitab, et pronks oli kallis ja haruldane ning kindlasti mitte igapäevaste tarbeesemete materjal.
Idapoolsetelt aladelt - arvatavasti Uuralitest ja Ukrainast - on Eestisse jõudnud üks pronksist odaots ja üks sirp.
Metsavööndis kasutati pronksi eelkõige kirveste valmistamisel. Pronkskirvestega oli puuraiumine palju lihtsam ja kiirem kui kivikirvega. Ka Eesti vanimad pronksesemed on peamiselt kirved. Eestist on leitud peamiselt kaht tüüpi kirveid: õlg- ja rantkirved. Mõlemat sorti kirvele kinnitati taha kõvera ja lõhestatud otsaga vars, mis nööriga kinni seoti. Pronkskirved toodi Eestisse lääne poolt. Leitud on ka üks putkkirves, mille vars käib otsapidi kirve kannaosas olevasse õõnsusesse. Kuna pronkskirveid oli arvatavasti Eestis väga vähe kasutati edasi ka kivikirveid. Need olid võrreldes kiviajaga lihtsamalt töödeldud.

pildil: pronksist õlgkirves Raplamaalt Lellest

 

allikas: Aivar Kriiska, Andres Tvauri. Eesti muinasaeg. Avita 2002

pildiallikas: http://ornament.dragon.ee/muinasesemed/pronksiaeg/pildid/034a.html


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud