Muinaspõllud

kaardile

1100 eKr

Eesti vanimad põllud, nn. balti põllud, on leitud Tallinna ja Maardu järve vaheliselt loopealselt Saha-Loolt. Need põllud rajati 800—400 e.Kr. või isegi paar sajandit varem. Muinaspõllud tekkisid koos adra kasutuselevõtuga. Maad hakati kündma alepõldudelt koristatud kivide hunnikute vahel. Kuna tolleaegne ader ei pööranud veel mulda ümber, tuli põldu künda kaks korda, ristuvate vagudega.

Selleks tekkisid põllulappide ümber, kivihunnikute vahele alad, kus sai härgi ümber pöörata. Neile aladele koguti ka põllult koristatud kivid, mis koos endiste kivihunnikutega moodustasid põllupeenrad. Põllupeenrad on Saha-Lool 3—4 meetri laiused ning umbes paarikümne sentimeetri kõrgused. Põllud ise on ristkünnile sobivaimalt ruudu või nelinurga kujulised. Põllulapid paiknevad Saha-Lool üksteise suhtes siiski üsna korrapäratult. Selline põlluharimisviis oli levinud ka Taanis ja Ojamaal (rts. Gotland).

pildil: luust ja sarvest adraterad või kõplad Asvast

 

allikas: Aivar Kriiska, Andres Tvauri. Eesti muinasaeg. Avita 2002

pildiallikas: http://ornament.dragon.ee/muinasesemed/pronksiaeg/pildid/311a.html


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud