Kindlustatud asulad

kaardile

1100 eKr

Pronksiajal elas enamik inimestest taludes, kuid rannikupiirkonnast ja Saaremaalt on leitud ka viie kindlustatud asula jäänused: Asva, Ridala ja Kaali Saaremaal, Iru Tallinna läheduses ja Narva Joaoru asula. Kindlustatud asulad olid pronksiajal ka mujal Euroopas levinud. Neis elas koos mitu peret. Asulad ehitati looduslikult kindlustatud kohtadesse, nagu jõekäärud, poolsaared ja künkad.

Eriline on Kaali asula, mis on ehitatud meteoriidikraatri vallile. Samuti on Kaali asula teistest palju väiksem. Selle suurus jääb mõnesaja ruutmeetri kanti, samas kui ülejäänud asulate pindala ulatub 3000—5000 ruutmeetrini. Asulaid kindlustati puu- ja kivitaradega, mullatöid ei tehtud.
Kindlustatud asulate hooned olid ristkülikukujulised ja muldpõrandaga. Majades olid tuleasemed, mis olid veidi maapinda süvendatud. Vähemalt üks maja Iru asulas oli rõhtpalkmaja, mis on Eesti vanim selles tehnikas ehitatud hoone.
Kindlustatud asulate kultuurkiht on väga leiurohke ning enamik Eesti pronksiaja leidudest on pärit kindlustatud asulatest. Tuntuim ja leiurikkaim on Asva kindlustatud asula Saaremaal. Asva asula asus Saaremaa lõunaranniku lähedal Asva külas kõrgendikul, mida on hüütud Linnamäe põlluks. Asula pindala oli ligi 3500 m². Asva asulat ümbritses kivitara, mis meenutas praegusi Saaremaa kiviaedu. Asulast on leitud kümneid tuhandeid keraamikakilde, sadu pronksivalus kasutatud vormi- ja tiiglikatkendeid, hulgaliselt pronksivalamisjääke, pronksesemete katkeid ning luuesemeid.

pildil: Iru Linnapära ehk kindlustatud asulakoht 1920-ndatel aastatel

 

Allikad: Aivar Kriiska, Andres Tvauri. Eesti muinasaeg. Avita 2002;
L. Jaanits, S. Laul, V. Lõugas, E. Tõnisson. Eesti esiajalugu. Eesti Raamat: Tallinn 1982

pildiallikas: Vikipeedia


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud