Araabia hõberahad Eestis

kaardile

806

Läänemere ümbrusest on viikingiajast pärit araabia hõbemünte leitud kümneid tuhandeid. Enamik neist on kuni kolme grammised Araabia kalifaadi dirhemid, mis on üleni araabiakeelse kirjaga kaetud. Kõige rohkem on münte leitud Rootsist. Eestist on leitud umbes 5000 dirhemit. Peamiselt araabia rahadest koosnevaid viikingiaegseid aardeleide on leitud pea kogu Eestist. Kõige rohkem Põhja-Eestist, Läänemaalt ja Saaremaalt ning Tartu ja Otepää ümbrusest.
IX sajandist pole veel väga palju hõbeaardeid leitud. Vanim leid on Virumaalt Kohtlast, kust leitud aarde dirhemid on löödud Abbasiidide-aegses Bagdadis ja mujal Mesopotaamias. X sajandist on hõbeaardeid juba palju rohkem. Nüüd on aaretes ülekaalus Kesk-Aasias Samaniidide emiraadis Samarkandis, Buhhaaras, Taškendis ja mujal vermitud hõberahad. Suurim hõbeaare on leitud Harjumaalt Sauelt, milles oli peaaegu 1000 münti.

pildil: Erra-Liiva hõbeaare

 

allikas: Aivar Kriiska, Andres Tvauri. Eesti muinasaeg. Avita 2002

pildiallikas: http://www.hot.ee/arheoloogmust/erraliiva.html


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud