Viikingiretked Eestisse

kaardile

850

Eesti alale skandinaavlased kolooniaid ei rajanud ning ilmselt ei võetud ette ka suuremaid retkesid, mis oleksid mõjutanud Eesti rahvastikku või poliitilist olukorda.
Saagades on räägitud näiteks Rootsi kuningas Erik Emundarsoni sõjaretkedest Soome, Karjalasse, Eestisse ja Kuramaale 850.—860. aasta suvedel. IX sajandi teisel poolel ja X sajandi esimesel poolel valitsenud esimene Norra kuningas Harald Kaunisjuus käinud sõjaretkel Läänemaal. Tema poeg Eirik Verekirves olevat samuti Eestis käinud. Ajavahemikul 950—960 olevat Eestis röövretkel käinud Upsala kuningas Eirik Emundipoeg. 972. aastal olevat Saaremaa rannikul toimunud lahing skandinaavlaste ja eestlaste vahel. Saagas nimetatakse selles kohas ka eestlasi viikingiteks ning nende laeva sõjalaevaks. XI sajandi Rootsi ruunikividel on mainitud Eestit ja Virumaad, esineb ka nimi Aistfari, mis võiks tähendada Eestisse-sõitjat.

pildil: XIV sajandi joonistus Harald Kaunisjuuksest oma isa käest kuningriiki saamas

 

allikas: Aivar Kriiska, Andres Tvauri. Eesti muinasaeg. Avita 2002

pildiallikas: Vikipeedia


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud