Väljarändamine Musta mere-, Salgri jõe äärde ja Krimmi

kaardile

mai 1861

Väljarändamisliikumine puhkes uue hooga 1860. aasta sügisel Põhja-Eestis, eriti Järvamaal. Väljarändamismõtte agaraks levitajaks oli seal talupoeglik prohvet Maltsvet (Juhan Leinberg) oma enam kui 300 poolehoidjaga. Tema üleskutse oli minna sinna "kus täht särab" ja pääseda mõisnike orjusest.

1861. aasta mai keskel kogunesid talupojad Tallinna Lasnamäe veerule ootama imelaeva, mis pidi nad Krimmi viima, kuid laev jäi tulemata. Sellest hoolimata otsustati teele asuda.

Esimesena lahkus viis perekonda juuni keskel ning Krimmi jõuti augustis. Seal valiti endale uueks asupaigaks Aktatši-kijati küla Salgiri jõe ääres.

Vaade Sulevist. Foto: M. Mikkor

Teine Krimmi siirdujate rühm jõudis mööda Volgat sõites kohale alles septembris, valides endale Samurki küla Musta mere kaldal.

Juba 1853 põhjustasid Vene keskvalitsuse poolt levitatud üleskutsed asuda Musta mere äärde rajatavasse Jeiski linna Liivimaa läti osas ärevuse, mis kandus eesti osasse ja 1850. aastate paiku.

Järgnevatel aastatel tekkis Krimmi juurde veel mitu eesti asundust: Dzurtši (1863), Kontši-Savva (1863) ja Sõrt-Karaktšora (1864)

Alates möödunud sajandi 1870. aastatest oli Kaukaasia Musta mere rannik täis tipitud väiksemaid ja suuremaid eestlaste kolooniaid. Püsivamateks Eesti kultuurikeskusteks kujunesid neist 1882. a. rajatud Estonia, Ülem- ja Alam-Linda (1884), Salme (1884), Sulev (1885) ja Punase-Lageda ehk Eesti-Aiake (1886).

Allikad: Silvia Õispuu, Eesti Ajalugu II osa (konsperatiivne õppematerjal keskkoolile)

http://www.erm.ee/html/kaukaasia/

Foto: http://www.erm.ee/html/kaukaasia/pilved.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • haud
  • matkamine
  • NB