Eellugu 1: Rootsi rahupoliitika Ida-Euroopas

kaardile

1617

Alates sellest ajast, kui Rootsi 1561. aastal endale Põhja-Eesti sai, oli ta oma naabritega (Taani, Poola-Leedu (Rzeczpospolita) ja Venemaaga) olnud peaaegu pidevates konfliktides. Sõjaõnn oli heitlik ja ükski riik ei saavutanud ülekaalu.

Asjalood muutusid siis, kui Rootsi troonile tõusis andekas väejuht Gustav II Adolf. Ta sõlmis 1617. aastal Venemaaga eduka Stolbovo rahu, millega Rootsi kindlustas endale lisaks Eestimaale ka Ingerimaa ja Lääne-Karjala (Käkisalmi ehk Kexholmi) valdamise ja lõikas Venemaa ära Läänemerest. Seejärel sõdis ta edukalt Poolaga ja liitis 1629. aastal Altmargi vaherahuga Rootsiga Liivimaa kuni Väina jõeni, kaasa arvatud Riia ja Tartu linnad. Seejärel siirdus Gustav Adolf sõdima juba Saksamaale, kus ta kolm aastat hiljem langes.

Edasised aastad polnud Rootsi jaoks niivõrd edukad. 1635. aastal lõppes Poolaga sõlmitud vaherahu ja Rootsis kardeti tõsiselt, et sõda puhkeb uuesti. Kuningas Wladyslaw IV oli just 1634. aastal võitnud venelasi ning ta jätkas Rootsi kuningakrooni taotlemist (Wladyslawi isa Zygmunt III ehk Sigismund oli olnud Rootsi troonil aastatel 1592-1599). Siiski õnnestus Rootsil Brandenburgi kuurvürsti vahendusel 1635. aastal sõlmida Stuhmsdorfi vaherahu 25 aastaks (lõpptähtajaks oli 1661. aasta 1. juuli), millega ta aga Poolale pidi tagastama vahepeal tema valduses olnud Preisimaa sadamalinnad. Liivimaa jäi küll Rootsile, kuid Wladyslaw selle nõudlemisest ametlikult ei loobunud ning kandis edasi ka Rootsi kuninga tiitlit. Seega oli tegemist hapra kompromissiga, mis riikidevahelist tüli tegelikult ei lahendanud.

Kolmekümneaastane sõda lõppes Rootsi jaoks siiski edukalt. 1648. aastal saadi enda kätte mitmed Põhja-Saksamaa valdused ja juba varem, 1645. aastal, oli Taani loovutanud Brömsebro rahuga Ojamaa (Gotlandi) ning Saaremaa. Samal ajal oli Poola hakanud nõrgenema, sest Wladyslaw IV surma järel 1648. aastal puhkes Ukrainas kasakate mäss. Sellesse sekkus aga ka tugevnev Venemaa.

Allikas: Margus Laidre. Dorpat. 2008.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • nool
  • raamatukogu
  • tulease