Diplomaatiline eelmäng

kaardile

detsember 1655

1655. aasta detsembris andis tsaar Aleksei (pildil) esimest korda selgelt märku, et sõda Rootsiga on tulekul. Ta alustas rahuläbirääkimisi poolakatega, sest sõda kahel rindel olnuks Venemaale liialt kurnav. 1656. aasta aprillis sõlmitigi vaherahu, millega Poola muuhulgas kohustus ka sõda Rootsi vastu jätkama. Nõnda õnnestus tsaaril Rootsile peale suruda sõda kahel rindel.

Rootsi diplomaadid püüdsid tsaari ümber veenda, kuid neil oli vähe edu. Juba 1655. aasta juulis Moskvasse jõudnud Rootsi saatkond eesotsas Gustav Bielkega pandi seal sisuliselt koduaresti ning järk-järgult keelati neil ka suhtlemine oma kuningaga. 1656. aasta kevadeks oli selge, et Venemaa plaanib suurejoonelist sõjakampaaniat Rootsi vastu.Tsaar saatis Karl X-le ka kirju, kus ta süüdistas kuningat mitmete omavaheliste lepingute rikkumises, muuhulgas Ukraina endale ihaldamises.

1656. aasta talvel olid venelased juba alustanud Ingerimaa ja Liivimaa piirialade rüüstamist. Liivimaa kindralkuberner ja riiklik varahoidja Magnus Gabriel De la Gardie, kes oli väga ettevaatlik mees, püüdis aga sellest hoolimata rahu säilitada, kuid käskis hakata kiirendatud tempos parandama kindlustuste kaitserajatisi.

Liivimaa ettevalmistus sõjaks oli tegelikult nigel, ainus adekvaatselt kindlustatud punkt oli Riia, mis Rootsi kaitseplaanides ka esikohal seisis. De la Gardie käsutuses olid ka üpris väikesed väed: kõigest 3000 meest, lisaks umbes tuhatkond meest linnuste garnisonides. Seda oli Venemaa suurema rünnaku tõrjumiseks aga armetult vähe.

Allikas: Margus Laidre. Dorpat. 2008.

Pilt: Vikipeedia.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • nool
  • raamatukogu
  • tulease