Kuninga direktiiv Liivimaa kaitseks ja rootslaste valmistumine sõjaks

kaardile

02. juuni 1656

Juba enne venelaste rünnakut Rootsile andis kuningas Karl X Liivimaale detailse kaitsedirektiivi. Sellega pidi sealne ülemjuhataja Magnus Gabriel De la Gardie koondama oma väed Liivimaa keskossa, Kirumpää kanti, kuid samas pidi ta iga hinna eest vältima Riia langemist. De la Gardie leidis, et tal pole piisavalt ressursse mõlema ülesande täitmiseks ja jättis oma väed Lõuna-Liivimaale, kust oli hea silma peal hoida ka leedulastel, kes olid Rootsi suhtes üha vaenulikumaks muutumas.

1656. aasta suveks oli Liivimaa kindlustustest rahuldavas korras vaid Riia, teised vajasid aga kiiret parandamist. Tartu linna kaitserajatised olid eriti hullus seisukorras, kuna linnamüür oli kohati maha varisenud ning neid kohti ei saanud isegi mehitada. 1656. aastal alustas Rootsi uus maapealik Tartus, Lars Fleming, kindlustuste kiiret remontimist, kuid enne venelaste rünnakut jõuti ära teha vaid kõige hädapärasem: linnamüür laoti enam-vähem üles ja mehitati. Juba siis, kui venelased olid linna piiramisrõngasse võtnud, jõuti parandada ka jõepoolsed kaitserajatised. Linna kindlustuste parandamisel lõid kaasa nii sõdurid kui ka linnakodanikud, ehkki viimased seda kuigi meelsasti ei teinud. Flemingi riiaka iseloomu tõttu tekkis peagi tema ja rae vahel tõsine tüli.

Tartust veelgi hullemas seisus oli aga piirilinnus Vastseliina, mille müüre oldi Rootsi ajal koguni ehitusmaterjaliks kasutatud. Seetõttu haigutasid ringmüüris suured augud, mida sõja alguses püüti puitkonstruktsioonidega täita.

Rootslased proovisid kindlustada ka Emajõe suuet, kuid sinna kaitserajatise ehitamiseks ei jätkunud aega. Hädapärast jõuti korda seada vaid Vana-Kastre vesilinnus.

Allikas: Margus Laidre. Dorpat. 2008.

Pilt: Vikipeedia.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • nool
  • raamatukogu
  • tulease