Vene pealetung Riiale

kaardile

04. juuli 1656

4. juulil alustas Vene peaarmee, kuhu kuulus kuni 24 000 meest, pealetungi piki Väina jõge Riia suunas. Väge juhatas tsaar Aleksei isiklikult.

Esimene linnus, mille all venelased peatusid, oli Dünaburg (Daugavpils).

Esimesed rünnakud suutsid rootslased tõrjuda, kuid augusti alguses hakkasid venelased linnust hõõguvkuulidega tulistama. Seetõttu puhkes linnas tulekahju ja suur osa Rootsi sõdureid läks seda kustutama. Venelaed korraldasid aga samal ajal tormijooksu, millega linn ka ära võeti.

Rootslaste juht Johan Willichman hüppas koos lahingulipuga leekidesse, et mitte vastase kätte langeda. Ülejäänud Rootsi sõdurid, kes olid ellu jäänud, hukati tsaari käsul halastamatult.

Dünaburg nimetati Vene pühak-vürstide nimede järgi ümber Borissoglebskiks ning sinna ehitati suur pühale Borissile ja Glebile pühendatud kirik.

Järgnevalt jõudsid venelased Koknese alla, mis ei suutnud kuigi kaua vastu pidada, langedes 14. augustil. Ka seal tapeti kõik rootslased, lisaks ka mitmed linnaelanikud. Koknese ristiti ümber Tsareevitš Dmitrjevigradiks ning jätkati marssi Riiale. Vene eelväed jõudsid sinna 19. augustiks.

22. augustil olid kohal ka peaväed ning algas Riia piiramine. See oli siiski suhteliselt ebaõnnestunud, sest linna ei suudetud merest ära lõigata ning nõnda sai see pidevalt provianti. Linna kindlustused olid ka piisavalt võimsad, et pühkida venelaste peast tormijooksu mõte.

25. augustil oleks plahvatanud püssirohutünn Rootsi väejuhi Magnus Gabriel De la Gardie peaaegu tapnud ja rootslased sattusid segadusse. Venelased ei suutnud aga olukorda ära kasutada ning ka Dünamünde (Daugavgriva) linnus jäi vallutamata (see oleks võimaldanud Riia merelt ära lõigata). 

Septembri lõpus rauges venelaste piiramisind lõplikult ning kuu viimasel päeval lahkus tsaar, 5. oktoobril ka ülejäänud Vene vägi.

Allikas: Margus Laidre. Dorpat. 2008.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • nool
  • raamatukogu
  • tulease