Tartu piiratakse sisse

kaardile

28. juuli 1656

Ööl vastu 28. juulit jõudsid Vene eelväed Tartu juurde ning panid seda ümbritsenud külad põlema. Rootslased olid juba varem põletanud Tartu eeslinnad ja linna hädapärast kindlustanud.

28. juuli päeval tulid venelased juba linna müüride alla, kuid kindluse ülem Fleming lasi nende pihta kahuritest tulistada. Seepeale venelased veidi taandusid. Peagi seadsid nad aga oma suurtükipatareid üles Tähtvere ja Riia mäele ning hakkasid sealt linna pommitama. Esialgu tõsisemaid purustusi siiski ei tekitatud, kuna venelaste kahurite kaliibrid olid üpris väikesed.

12. augustil ületasid venelased viimaks ujuvsilla abil ka Emajõe ja ehitasid Narva mäele kolmanda suurtükiväepatarei. Sinna asus ka 1500-2000-meheline väeüksus. Seega oli linn kõikjalt sisse piiratud, kuid kiiret edu see venelastele ei toonud. Emajõgi jäi veel rootslaste valitseda, neile kuulus ka Kastre linnus.

Kokku piiras Tartut umbes 10 000, võib-olla ka veidi enam venelast. Kaitsjaid oli maksimaalselt 800. viimaste probleemiks oli aga see, et vaid pooled neist olid elukutselised sõdurid, kellest paljud olid omakorda haiged, linnas nappis aga arste.

6. augustil saatsid venelased Tartusse oma läbirääkija, kes pani Flemingile ette alistuda. Fleming käitus väga ebaviisakalt nii venelaste kui ka Tartu rae suhtes: ehkki tsaari kiri oli adresseeritud nii temale kui ka linnale, luges ta selle üksinda läbi ning koostas ka vastuse. Selles lubas ta viimase võimaluseni vastupanu osutada.

Tartu raad oli Flemingi tegevuse üle tugevalt nördinud ja esitas protesti. Fleming lasi vastuseks aga bürgermeister Warnecke ja raehärra Schlotmanni vangi heita, kuhu nad jäid kuni Tartu piiramise lõpuni. Kuid lisaks raele tekkisid Flemingil peagi lahkhelid ka rootslaste ratsaväeülema Wolmar von Ungerniga, kes süüdistas väepealikku hobustele moona mittemuretsemises.

Allikas: Margus Laidre. Dorpat. 2008.

Pilt: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/56/Tartu_Castle_cellars_XVII_century.jpeg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • nool
  • raamatukogu
  • tulease