Venelaste ettepanek alistumiseks ja rootslaste viimased katsed Tartut piiramisest vabastada

kaardile

21. september 1656

Septembri lõpuks olid nii Tartu linna kaitsjad kui ka piirajad suhteliselt kurnatud. Venelaste leeris liikusid mitmed tõved ja kogu ümbrus oli tühjaks laastatud, mistõttu varustamine muutus üha keerulisemaks. Kuid kaitsjad seda ei teadnud ja venelased jätsid ka mulje, et nad võivad veel pikalt linna piirata.

21. septembril esitasid venelased linnale teise alistumisettepaneku, rõhudes sellele, et suure osa Liivimaa linnustest on tsaarile juba alistunud ja kes ei teinud seda vabatahtlikult, selle elanikud tapeti või viidi vangi. Alistumise korral lubati tsaari suurele armulikkusele. Lisaks levitati tartlaste seas ka valeteateid, nagu oleks tsaar Riia alt saatnud väed ka Pärnut ja Tallinna piirama.

Fleming arutas seekord venelaste ettepanekuid ka raega ning lõpuks jõuti seisukohale, et vastupanu tuleks jätkata, kuigi kaitsjate olukord oli küllaltki nigel: linna pommitati pidevalt ja eriti hobuste söödast oli suur puudus. Fleming leidis, et vastupanu tuleks osutada kuni venelaste tormijooksuni.

Eestimaa kuberner Bengt Horn koos oma sugulase, Ingerimaa kuberneri Gustaf Horniga valmistus aga Tartut aitama. Nimelt olid venelased oktoobri alguseks ka Ingerimaalt taandunud ning seega avanes võimalus seal olnud vägesid Tartu aitamiseks kasutada. Ent Ingerimaa kuberner viivitas siiski saatuslikult: ta asus karistama sõja alguses üles tõusnud õigeusklikke talupoeg, mistõttu ta väed jõudsid Eestimaale alles oktoobri keskpaigaks.

Bengt Horn oli aga vahepeal kogunud tuhatkond sõjaväelast ning liikus nendega 5. oktoobril vaid miili kaugusele Tartust. Ta lõi venelaste eelpostid taganema ja andis kahekordse kahurisaluudiga piiratutele märku, et abi on tulekul. Kuid siis ilmusid nähtavale venelaste suuremad väeosad ja Horn pidi taanduma. Ta liikus Laiuse juurde, kuhu asus koondama uusi vägesid, et uuesti Tartu vabastamist proovida.

Kuid siis saabus tema juurde Flemingi kiri 3. oktoobrist, mis teatas, et venelased kavatsevat Pärnut ja Tallinna piirata ja et ta ise on alustanud venelastega läbirääkimisi. Seepeale liikus Horn Tallinna kindlustama, Fleming sõlmis venelastega aga alistumislepingu.

Allikas: Margus Laidre. Dorpat. 2008


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • nool
  • raamatukogu
  • tulease