Lutheri kirikuvande alla paneku arutelu Rauna prelaatidepäeval

kaardile

juuni 1521

1521. aasta 3. jaanuaril jõustus paavst Leo X bulla, millega Luther kirikuvande alla pandi. Sama aasta suvel jõudis see küsimus arutluse alla ka Liivimaal Raunas toimunud prelaatidepäeval (piiskoppide ja teiste kõrgemate vaimulike kogunemisel).

See oli esimene kord, kui reformaatori nimi Liivimaal avalikumalt teatavaks sai. Pildil Rauna piiskopilinnuse varemed.

Toona polnud Liivimaal ilmselt veel keegi Lutherist midagi kuulnud ning tundmatu ketseri kirikuvande alla panemise kinnitamine ei oleks tohtinud tekitada probleeme. Kuid Liivimaa vaimulike otsus kirikuvannet kinnitada ei leidnud siiski linnade ja vasallide toetust, kes olid parajasti vaimulikega tülis nende võimupretensioonide pärast. Nõnda lükkasid Tallinna ja Tartu raad kirikuvande kui piiskopi põhjendamata võimuakti tagasi, ka vasallid tõrkusid seda vastu võtmast. Saare-Lääne vasallid leidsid aga, et see küsimus peaks kuuluma kogu kristliku kiriku kompetentsi ega võtnud vande osas otsest seisukohta.

Allikas: Eesti ajalugu. II, Eesti keskaeg. Tartu, 1937.

Pildi allikas: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/84/Rauna_1.JPG


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • tulease