Lutheri õpetuse kirikuvande alla panemine Volmari maapäeval ebaõnnestub

kaardile

14. juuni 1522

Liivimaa vaimulikud lootsid ordu ja teiste jõudude toetusel maapäeval reformaatori ketseriks kuulutamise läbi suruda, kuid linnad ja vasallid sõlmisid selle vastu omavahelise liidu.

Kuna Lutheri õpetust ei suudetud 1521. aastal ketserlusena kirikuvande alla panna, tegid Liivimaa prelaadid 1522. aastal uue katse, viies küsimuse Liivimaa maapäevale Volmaris (Valmieras). Kuid ka seal pidid nad pettuma: ordu jäi ükskõikseks ning linnad ja vasallid sõlmisid liidu, kuulutades, et kuna Liivimaa võideti kunagi ilmaliku mõõga ja mitte kirikuvande abil usule, siis ei taha nad ka paavsti kirikuvandeedikti kinnitada.

Volmari ordulinnus pildil.

Ilmselt polnud aga tegemist veel usulise meelsuse näitamisega, kuna reformatsioon Liivimaal vaevalt alanud oli. Pigem oli tegemist trotsiga piiskoppide ilmaliku võimu vastu, mille suhtes paljud Liivimaa jõud väga tugevat protesti avaldasid. Nii jäigi Luther Liivimaal ketseriks kuulutamata ning järgnevatel aastatel hakkas reformatsioon Liivimaal kiiresti pinda võitma.

Allikas: Eesti ajalugu. II, Eesti keskaeg. 1937.

Pildi allikas: http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/small/3891313.jpg

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • tulease