Reformatsioon jõuab Narva

kaardile

november 1523

Narvas algas 1523. aasta lõpus vastuseis sinna ehitatavale dominiiklaste kloostrile. Raad leidis, et mungad on liialt rahaahned, kõnelevad jutlustel usuasjadest halvasti ning rikuvad linna privileege. Peagi hakati kloostri ehitust otseselt takistama ning plaaniti munki linnast välja ajada. Dominiiklasi kaitsev Harju-Viru rüütelkond kaebas aga sellest ordumeister Plettenbergile, kes saatis tüli lahendama Viljandi komtuuri, vaga katoliiklasena tuntud Robert de Grave.

Narva kindlus

Mõneks ajaks vastuolud lakkasidki, kuid 1524. aasta aprillist on Narvast teada reformaatorlike jutlustajate tegevus. Siis tekkis uuesti vastuolu ka dominiiklastega, kes uue usu kuulutajatele mõistagi vastu astusid. Ordumeister nõudis linnalt, et too protestandid välja saadaks ning munkadel jutlustada laseks. Kuid et surveabinõusid tarvitusele ei võetud, siis jäid jutlustajad linna ning munkade vaenamine jätkus.

Allikas: Eesti ajalugu. II, Eesti keskaeg. 1937.

Pildi allikas: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/Narva_castle_2008.JPG


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • tulease