Venelased piiravad uuesti Paidet

kaardile

september 1560

1560. aasta oli Venemaale Liivi sõjas üldiselt edukas: vallutati Aluliina (Aluksne) ja Viljandi, löödi orduvägesid Härgmäe lahingus ning rüüstati maad kuni Haapsaluni. Ainuke tõsisem tagasilöök oli neil Paide all.

Juba 1560. aasta juulis ilmusid Vene väed Paide alla, sest nad teadsid, et Järva foogti ametis ei ole, linnuse garnison on aga väike. Kuid esimesel piiramiskatsel polnud siiski tulemusi ning seetõttu ilmusid venelased septembris linna alla juba hoopis paremini ette valmistatult: seekord olid neil kaasas ka suured piiramissuurtükid.

Kroonik Johann Renner jutustab, et sedakorda kestis piiramine umbes viis nädalat ja venelased võtsid nii linna kui ka linnuse ägeda turmtule alla. Neil õnnestus lõhkuda koguni 60 sülda (üle 100 meetri) linnusemüüri, kuid ometi ei suutnud nad linnusesse tungida, sest noore linnuseülema Caspar von Oldenbockumi juhitud sõjasalk suutis tormijooksud ägeda vastutulega tagasi tõrjuda. Kiiruga jõuti parandada ka linnusemüür, mille juureks olnud abiks kõik Paidesse varjule tulnud: nii noored kui vanad, sakslased ja mittesakslased, naised ja neitsid.

Paide olukord oli siiski äärmiselt kriitiline ja Oldenbockum saatis ordumeister Kettlerile mitmeid palvekirju abisalkade saatmiseks. Dünamündes (Daugavgrivas) olev ordumeister püüdiski abisalka kokku koguda, kuid paraku ei õnnestunud tal piisavalt mehi kokku saada.

Paidelased olevat venelaste piiramisest lahti saanud aga sel moel, et Oldenbockum olevat teeselnud allaandmist: torganud kübara vaia otsa ning näidanud seda venelastele. Seepeale kogunenud suur venelaste salk linnuse väravate ette, mille pihta Oldenbockum käskis aga kogutuld anda. Seetõttu hukkus mitusada venelast, misjärel teised piiramise lõpetasid ja Paide alt lahkusid.

Allikas: Johann Renner. Liivimaa ajalugu 1556-1561. 1995; 2006.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • näitus
  • nool
  • ring
  • tulease