Paide kaotab linnaõigused

kaardile

1636

1630. aastatel, kui rootslased Eestis asuvaid linnuseid korrastasid, leidsid nad, et Paide linnus ei oma enam strateegilist tähtsust ja otsustasid selle hüljata. 1636. aastal kustutati linnus kindlustiste nimekirjast ning selle ringmüür ja kaitsekraavid hävitati, kuid tegelikkuses oli see kaitserajatisena kasutusel teatud määral veel ka Põhjasõja ajal.

Rootsi ajal käis üpris nukralt ka linna käsi, kuna 1636. aastal kaotas see linnaõigused ning liideti Mäo mõisa alla. Paidelased polnud selle olukorraga muidugi rahul ning protsessisid aastakümneid Mäo mõisnike omavoli vastu. Sellest ei olnud aga erilist abi ning kodanikud pidid maksma mõisale makse, tunnustama asula juhina mõisa poolt määratud kohtufoogti ning vanduma mõisnikule truudust.

1696. aastal tegi Svea õuekohus Stockholmis viimaks otsuse, et Paide linnaõigused tuleb taastada ning see mõisa võimu alt vabastada, kuid tegelikkuses ei viidud seda otsust siiski ellu. Protsessid mõisnikega jätkusid ka Vene ajal ning alles 1783. aastal, kui Baltikumis kehtestati asehalduskord, sai Paide linnaõigused tagasi.

Allikas: Paide, 1938.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja
  • mõis
  • näitus
  • NB
  • tulease