OMONi rünnak Luhamaa piiripunktile

kaardile

19. mai 1991

2006. ja 2011. aasta Eesti ajalehed kirjutavad vastavalt 15.- ja 20. aasta möödumisest OMONi rünnakutest Eesti piiripunktidele. Järgnevalt asjaosaliste meenutusi ja fakte sellest perioodist:

Üks tavaline sõiduauto peatus Luhamaa piiripunktis keset 1991. aasta 19. mai ööd. Kohe põrnitses kaks lühikese toruga
Kalašnikovi automaati kahte Eesti piirivalvurit.

«Põlvili! Käed kuklale!»

Laigulistes vormides mehed rääkisid vaikselt, et paarisaja meetri kaugusel soojakutes magavaid piirivalvureid mitte äratada.
Üks piirivalvur laskus põlvili, painutas käed kukla taha. Tal kästi rukkilille embleemiga sinine vormipluus seljast võtta. «Sina
mine too seifi võtmed!» ütlesid ründajad teisele piirivalvurile. «Ja vaikselt!»

Piirivalvur, kes magamissoojakute juurde läks, ei julgenud kaaslasi äratada. Ehk kartis, et laigulised mehed võivad tappa ta põlvili käsutatud sõbra. Võttis vaikselt seifi võtmed. Seifis oli piiripunkti pitsat ja mingid dokumendid, ründajad tühjendasid pisikese raudkapi, laamendasid piiripunktis ja kadusid siis oma autol öösse.

Eesti võimudel polnud kahtlust - OMON alustas rünnakuid.

Lätis ja Leedus oli piiripunkte juba rüüstatud. NSV Liidu siseministeeriumi palgal ja varustamisel olnud Riia ja Vilniuse OMON
(lühend venekeelsest nimetusest «miilitsa eriotstarbeline rühm») teatasid avalikult: «Teie majanduspiirid on ebaseaduslikud,
meie hävitame need!»

Eesti piirivalvel relvi ei olnud. Eesti majanduspiiri kaitsjad panid ründajatele vastu paljakäsi. Pole imestada, kui enamasti peeti targemaks võsastikku varjuda. Püstol oli ainult kordoniülemal.

Kordoniülem Taimo Kiviste meenutab aastate taguseid sündmusi: "Miilitsa eriotstarbeline rühm OMON ehk mustad baretid, nagu neid kutsuti, käisid meie Kagu-Eesti piiril sageli Leedu numbrimärgiga kollakasbeeži tumedate klaasidega Moskvitš 2141ga ning ärandatud mikrobussiga Latvija. Kaasas kergekuulipildujad ja käsigranaadid. Automaatidest-püstolitest rääkimata.
Hiljem käisid jõhkardid, keda vahel oli isegi ligi 30, rünnakul ka PAZ-bussiga. Majanduspiiri Luhamaa kontrollpunkt oli tähtsal Pihkva-Riia teel ja seda OMON niisama lihtsalt rahule jätta ei tahtnud"

"Seinal klaasi all olev president Pätsi pilt saab kirvega just sellise löögi, nagu tahetaks teda tegelikult tappa," kirjutab 1991. aasta Võru Teataja Luhamaa ründamisest, mis oli 19. mail kell 5.40.
"Meeleolu on masendav," annab toonane ajaleht teada. "Tundub, nagu oleksime peksa saanud kõik. Arvatakse, et tegemist on professionaalselt ette valmistatud provokatsiooniga Eesti Vabariigi vastu. Vaid noormeeste vaoshoitus hoidis seekord ära tulevahetuse. Verd ja langenuid ei ole, kuigi seda tõenäoliselt taotleti

Siseminister Olev Laanjärv andis käsu saata piiripunkte julgestama politseinikud. Neil olid püstolid ja automaadid.

 

 

Allikad: T. Sildam Tartu Postimees 2006 http://tartu.postimees.ee/200506/esileht/siseuudised/202413_print.php

M. Suviste, 2011 Õhtuleht http://ohtuleht.mobi/index.aspx?id=429725

foto: http://www.collade.ee/?keel=est


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • matkamaja
  • NB
  • telk