Vastulöök OMONile

kaardile

23. mai 1991

Eestil oli tollal kaks väikest eriüksust: Henn Kase politseireserv ja Valdo Kulla löögigrupp eriteenistuses ehk ihukaitses. Jõud pandi kokku ja saadeti OMONi püüdma. Neil oli õnne.

Valitsus sai info, et omonlased lähenevad õhtuhämaruses Luhamaale.

Piiripunkti ülem Tõnu Lauter sai Tallinnast korralduse jätta tööle vaid kolm meest, et väliselt oleks kõik nagu alati.Paarkümmend Eesti eriüksuste meest võttis ringkaitsesse.

Riia OMONi kuus autot sõitsid tõkkepuuni. Nad olid enesekindlad. Mida suudavad üks politseinik ja kumminuiadega piirivalvurid nende kuulipildujate, granaatide ja automaatide vastu?

«Jääge autodesse! Mitte väljuda! » rabas omonlasi käsklus.

Henn Kask ja tema alluv, Afganistani lahingukogemusega Igor Blinkov läksid Riia OMONi komandöriga rääkima.

Ent esiplaanile astus hoopis Leningradi telemees Aleksandr Nevzorov - Balti riikide vihaseimaid vastaseid ning Riia ja Vilniuse OMONi suurimaid sõpru - koos operaatoriga. «Näidake, kes on kes ja kelle sõna peale jääb,» ässitas Nevzorov. «Te olete venelased, tulge omade poole üle!» kutsus ta.

Eesti eriüksuste venelastest mehed põrnitsesid Nevzorovit.«Tead, Saša, mine õige...!» põrutas lõpuks üks neist Nevzorovile arusaadavas vene keeles.

Oma autodesse litsutud Riia OMON loobus lahingust. Nemad ja meie mehed sõitsid Luhamaa piiripunktist veidi edasi, Venemaa poolele ja seal lõppesid läbirääkimised veidral moel: omonlased kinkisid Eesti üksustele mõned käsigranaadid ja vastu said mõned pudelid pepsikoolat.

Samast päevast ja südmusest räägib Luhamaa kordoni ülem Taimo Kiviste järgmist (Õhtuleht 2011): Murati ja Luhamaa piiripunktist sõitis läbi kuuest autost koosnev kolonn, mustast Volgast astus välja Leningradi populaarne teleajakirjanik Aleksandr Nevzorov. Too andis teada, kui mõttetud on piiripunktid ning niikuinii kaovad need varsti ära.

"Nad sõitsid vastassuunas läbi piiripunkti. Selle lootusega, et me peatame nad. Aga me ei teinud seda. Meie mehi oli hoiatatud: keegi neile mitte midagi ei ütle, mitte midagi ei keela, las lähevad ja sõidavad läbi," meenutab Kiviste.

Kunagisel ülemal on siiani eredalt meeles, et kui autokolonn läbi sõitis, siis ühest autost paistis välja granaadiheitja ja teisest sihiti automaadiga.

 

Allikad: T. Sildam 2006 Tartu Postimees (http://tartu.postimees.ee/200506/esileht/siseuudised/202413_print.php)

M. Suviste 2011, Õhtuleht http://ohtuleht.mobi/index.aspx?id=429725

 

 

 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • matkamaja
  • NB
  • telk