Kaubaartiklid Liivimaal

kaardile

1250

Idast läände liikusid peamiselt karusnahad, vaha, lina, tõrv, kanep ja teravili, lääne poolt itta aga heeringad, sool, vein, õlu, raud, vask, tina ning väärismetallid."

Ida-lääne suunalises transiitkaubanduses liikusid peamiselt Põhja-Venest, aga vähemal määral ka Soomest ja Skandinaaviast pärit karusnahad, millele lisandusid ka muud loomanahad ning pargitud nahk.

Ülimalt tähtis kaubaartikkel oli vaha, millest valmistati eelkõige küünlaid. Lääne-Euroopas olid väga nõutud ka ida poolt pärit lina, tõrv ning kanep. Eesti alade saadustest eksporditi eelkõige vilja - nii rukist, kaera kui otra, mille toodangut suurendas eelkõige mõisapõldude laienemine hiliskeskajal. Vilja sihtkohaks olid peamiselt urbaniseerunud Madalmaad, mis toitu suurel hulgal importima pidid. Liivimaalt on välja veetud ka kala, rasva ja ehitus- ning hauakive.

Lääne poolt saabus Liivimaale ning siit edasi vene aladele peamiselt tekstiilikaubad, eelkõige kalev, mis hansakaubanduse esimestel sajanditel pärines peamiselt Flandriast, hiliskeskajal aga ka Hollandist, Inglismaalt ning isegi Itaaliast.

Massiliselt figureeris transiitkaubanduses ka sool, mis peamiselt pärines Prantsusmaa lõunarannikult, millega hakkasid aga võistlema Põhja-Saksa ning ka Lissaboni alad. Heeringad, mis olid suuremas osas püütud tänapäeva Lõuna-Rootsi aladelt Skånest, olid nii Liivimaal kui vene aladel oluline importkaup. Hilisematel sajanditel muutusid kaubanduses oluliseks ka Põhjamerest pärit heeringad. Muud kaubaartiklid, mis Lääne-Euroopast pärinesid, olid peamiselt veinid ja õlu, vääris- ja tarbemetallid ning ka relvad.

Kruus, Hans et al. Eesti ajalugu II. Eesti keskaeg. Tartu, 1937

Foto:http://www.kirmus.ee/Asutus/portantius.php

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • NB
  • nool
  • ring
  • sadam
  • sild
  • vaade