Kaupmeeste liidust linnade liiduks

kaardile

1260

13. sajandi vältel muutus Hansa üha enam kaupmeeste liidust linnade liiduks. Ühtlasi võttis Visby (foto) juhtpositsiooni üle Lübeck.

Isikusuhetel põhinev võrgustik oli aga Hansas väga oluline ka hiliskeskajal.

13. sajandil muutusid Euroopas linnade liidud üha levinumaks. Selliste tendentside mõjul sõlmisid 1260. aastal Lübeck, Wismar ja Rostock laevaliikluse kaitseks lepingu, millega liitusid peagi ka Visby ning Riia, Tartu, Tallinn ja teised hansalinnad - nii tekkis viimaste vahel ühe tihedam liit.

Selle sisepoliitikas võistlesid omavahel Lüübek ja Visby, mis päädis esimese võiduga: Saksa sadamatest hakati itta purjetama peamiselt mööda Läänemere ida- ja lõunarannikut. See suurendas Liivimaa linnade mõju ja avardas nende kaubanduslikke väljavaateid, sest kauge Lüübek oli vähemkardetav võistleja kui Ojamaal asuv Visby. Suurenes ka Liivimaa linnade aktiivsus: juba 13. sajandi lõpul tehti ettepanekuid Novgorodi kontori ehk kaubahoovi ületoomiseks Tallinnasse või Tartusse.

Lisaks ei sõitnud kaupmehed enam ise laatadele kohale, vaid juhatasid äritehinguid enda kodulinna kontorist. Kaupmeeste hansad - millest enamus raeliikmeid nagunii pärinesid - kandsid enda liikmete isiklikud õigused ja privileegid üle enda kodulinnale. Muuhulgas kanti üle ka kaubandus- ja liidulepingud, abilubadused korra tagamisel ja muud sarnased lepped, mille tulemuseks oli hansalinnade omavaheline koostöö. Siiski oli ka hiliskeskajal isiklikel suhetel põhinev võrgustik Hansa tegevuse koordineerimisel väga suure tähtsusega. Sellise protsessi puhul on oluline rõhutada, et linnad mitte ei astunud Hansa liidu liikmeks, vaid „kasvasid" mitmete arengute mõjul Hansasse sisse - seega pole võimalik ka ära tuua konkreetseid aastaarve, mil mõni asula hansalinnaks saanud on.

Hammel-Kiesow, Rolf. Hansa. tõlk. Annesanna Liiber, Tallinn, Olion, 2008
Schildhauer, Johannes. The Hansa: History and Culture. Dorset, 1988

Foto:http://www.adventuredad.com/archives/gotland-modern-island-in-medieval-setting/

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • NB
  • nool
  • ring
  • sadam
  • sild
  • vaade