Hansalinn Uus-Pärnu

kaardile

1302

Uus-Pärnu funktsioon oli peamiselt olla väljaveosadamaks Tartule, aga see osales ka Hansa poliitikas. Peamiseks ekspordiartikliks oli Pärnu jaoks lina, imporditi Liivimaale tüüpilisi kaupu: peamiselt heeringaid, õlut, veini ning kalevit.

Uus-Pärnu asus Tallinna ning Riia vahelise maismaatee võtmepunktis, aga majanduslikult oli sellest olulisem ühenduse pidamine Viljandi ja Tartuga, mille sadamaks linn oli. Arvatavasti kasutati keskajal Pärnut ja Tartut ühendavat veeteed, mis kulges mööda Emajõge Võrtsjärve ning sealt edasi Tänassilma ja Raudna jõe kaudu Pärnu jõkke - seda on küll kinnitatud ainult kaudsete andmete abil.

1346. aastal kehtestatud määruse järgi oli Pärnu üks kolmest sadamast, läbi mille Liivimaalt välja purjetamine oli nõudeks Novgorodiga kauplemisel - teised kaks olid Riia ja Tallinn. Uus-Pärnusse saabusid lääne poolt eelkõige õlu, heeringad, humalad, sool, kalev ja mitmesugused veinid, Ida-Euroopa kaupadest eksporditi peamiselt lina, mis 15. sajandil moodustas kohati üle 90% Pärnu väljaveo koguväärtusest, aga ka olulises koguses vilja, linnaseid, hülgerasva, kanepit ning ka näiteks sokusarvi. 15. sajandi lõpus hakkas Pärnu side Tartuga vähemtähtsaks muutuma, sest Tallinna-Tartu ühendus muutus ühe kandvamaks.

1360. aastatel kirjeldatakse Uus-Pärnut kõigis Hansa Liidu poolt sõlmitud lepingutes teiste linnadega võrdväärsena, kuigi hansapäevadel esindas linna peamiselt Tartu, mis viitab veelgi tihedatele kaubanduskontaktidele. Pärnu raad on enda saadikuid aga väga paljudel kordadel saatnud Liivimaa linnadepäevadele, kus arutati hansakaubandusega seonduvaid küsimusi - lisaks on neid lausa 28 korral isegi Pärnus peetud. See ei kõnele küll eelkõige linna kaubanduspoliitilisest tähtsusest, vaid pigem tema kesksest asukohast Tallinna, Tartu ja Riia saadikute nõupidamise korraldamisel.

Kivimäe, Jüri et al. Merelinn Pärnu. Pärnu, 1998

Pilt:http://pood.rahvaraamat.ee/raamatud/liivimaa_v%C3%A4ikelinn_uus-p%C3%A4rnu_16sajandi_esimesel_poolel/54414

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • NB
  • nool
  • ring
  • sadam
  • sild
  • vaade