Rajatakse eesti põllumeeste seltse

kaardile

1870

Suurema majandusliku vabaduse saavutanud eestlastest talupojad hakkavad rajama ka enda põllumeeste seltse ning korraldama näitusi, mis aitavad kaasa agraartehnilistele uuendustele.

Kui eesti külades oli teostunud üleminek teorendilt raharendile ja laienes mõisavõimust vaba turule tootvate pärisperemeeste kiht, tunti ka eestlastest väikepõllumeeste seas vajadus põllumajandusseltside järele, mis varem olid olnud peamiselt baltisakslate organiseerumisnähtuseks.

Eestis toimunud põllumajandusnäituste mõjul hakkasid ka eesti väikepõllumehed omaenda näitusi korraldama ning seltse organiseerima.

Neist esimene ning tugevaim oli 1870. aastal asutatud Tartu Eesti Põllumeeste Selts, mis asutati Johann Voldemar Jannseni algatusel. Sama aasta lõpul asutati Pärnu ning järgmisel aastal Viljandi Eesti Põllumeeste selts. Eestimaa kubermangus loodi esimene selline ühing 1888. aastal Tallinnas.

Esimene eestlaste korraldatud põllumajandusnäitus sai teoks taluomanik Mart Miti eestvedamisel 1876. aastal Nuustaku vallas: eksponeeriti hobuseid, veiseid ja muud loomi ning põllumajandussaadusi ja käsitöötooteid.

Kuna Tartu selts ei saanud kaua aega luba näituse korralmiseks enda kodulinnas, tuli leppida rändnäituste organiseerimisega ümberkaudsetes keskustes - Nuustakul, Põltsamaal, Valgas ja mujal. Talunike kõrval osalesid Tartu Eesti Põllumeeste Seltsi rändnäitustel alati ka mõned saksa mõisnikest suurpõllumehed. Ringiliikuvatel sündmustel oli suur mõju ka Lõuna-Eesti talupoegade ergutamisel omaenda põllumajandusseltside loomisele. Kohalike seltside kaudu tegelesid talunikud maaparanduse, kultuurheinamaade rajamise ja uute söödakultuuride juurutamisega, karja parandamise ja selle jõudluse tõstmisega. Võeti kasutusele kunstväetisi, paremat külviseemet ja põllutööriistu, laienes ka masinate kasutamine.

Vahtre, Sulev (toim.) et al. Eesti ajalugu V. Pärisorjuse kaotamisest Vabadussõjani. Tartu, 2010
Aarelaid, Aili (toim.) Kodanikualgatus ja seltsid Eesti muutuval kultuurimaastikul. Tallinn, 1996
Jansen, Ea. Arukaevu, Jaanus. Seltsid ja ühiskonna muutumine. Talupojaühiskonnast rahvusriigini. Tartu-Tallinn, 1995
Konverentsi „Seltsiliikumine Eestis: eilsest tänaseni" ettekannete teesid. Tallinna Pedagoogikaülikool, Eesti Teaduste Akadeemia, Eesti Rahvakultuuri Arenduskeskus. Tallinn, 1993

 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

 • ajalooline
 • kool
 • mõis
 • näitus
 • NB
 • park
 • puu
 • ring
 • teater
 • ülikool
 • vaade