Parlamentaristliku põhiseaduse kujunemine

kaardile

18. veebruar 1920

Uueks peaprobleemiks sai küsimus, kas luua võimude tasakaalu loova presidenti institutsioon, mis vasakpoolsete parteide poolt tagasi lükati.

Põhiseaduse komisjoni ette kerkis pärast esialgsete Šveitsi süsteemi meenutavate ideede tagaplaanile jäämist küsimus, kuidas tagada seadusandliku, täidesaatva ja kohtuvõimu tasakaal. Probleemi üritati lahendada traditsioonilisel moel, kutsudes ellu riigipea institutsiooni. Tulevasele presidendile kavatseti anda õigus panna parlamendis vastuvõetud seadustele edasilükkav veto ning õigus saata parlament laiali ja korraldada ennetähtaegsed valimised. Seega oleks valitsuse ja parlamendi konfliktis määravaks saanud presidendi otsus.

Mõnda aega paistis selline lahendus kõigile sobivat, aga 1920. aasta alguses tekkisid selle küsimuse ümber probleemid ning vasakpoolne ajakirjandus hakkas ründama presidendi ametisseandmise ideed, võrreldes teda näiteks Venemaa isevalitsejast tsaaridega. Küsimuse kaalumiseks 18. veebruaril kokku kutsutud Asutava Kogu koosolekul jäi peale riigipea-vastaste seisukoht ning presidendi institutsioon kustutati eelnõust - peamiselt Asutavas Kogus enamust omavate sotsiaaldemokraatide ja tööerakondlaste survel. Sotsiaaldemokraatide poolt koostatud konstitutsiooniprojekt, mis piiras ka peaministri volitusi ning jättis ta suurde sõltuvusse parlamendist, sai napi ühehäälelise enamuse komisjonis ning sai valmiva põhiseaduse aluseks. Vaidlusi põhjustasid veel ka erinevad lähenemised kodanike õiguste ja vabaduste küsimusele, relvajõudude osale ühiskonnas ning kohalike omavalitsuste kohale riigisüsteemis.

Vahtre, Sulev (toim.) et al. Eesti ajalugu VI. Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu, 2005
Ant, Jüri. Eesti 1920. Iseseisvuse esimene rahuaasta. Tallinn, 1990


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool
  • ring
  • teater
  • vaade