Läbirääkimised venelastega

kaardile

09. mai 1558

Narvas korraldati nõupidamine, millest võtsid osa ordufoogt Ernst von Schnellenberg, Tallinna abivägede pealik Wolf von Strasborch ja linnakogukonna ning rae liikmed. Otsustati paluda vaherahu ning läkitada enda saadikud Moskvasse suurvürstiga läbi rääkima.

Saadikuteks valiti raehärra Joachim Krumhusen ja linnakodanik Arnd von Deden, kes polnud ülesandest just kuigivõrd vaimustunud, kartes reisiga kaasnevaid ohtusid - Krumhusen olevat linnale pakkunud 1000 taalrit, kui tema asemel keegi teine valitakse. Ta oli rääkis aga hästi vene keelt, kuna oli venelastega kaubelnud, ning üheks tema äripartneriks oli olnud isegi Ivan IV lähedase nõuandja poeg.

Läbirääkimisi peeti kõigepealt Ivangorodi pealikutega, kes võimaldasid neljanädalase vaherahu, kuid said saadikutest arvatavsti aru niiviisi, et Narva tahab ennast suurvürstile allutada. Moskvas toimusid läbirääkimised suuresti Ivan IV surve all ning narvalaste seisukohad kõlama ei jäänud. Kui saadikud soovisid Moskvast lahkuda, ei lubatud seda neile ja tsaar pakkus välja armukirja, millega kohaselt linn alistuma pidi. Kuna saadikud tahtsid lahkuda, ei jäänud üle muud, kui dokument kaasa võtta.

Narva saabus samal ajal aga Tallinn raehärra, kes andis korralduse kõik Tallinna lipu all teenivad palgasõdurid vallandada. Seda ka tehti, vaid kõrgemapalgalised 50 meest jäeti Narva rae vastutusel teenistusse. Samuti saabus kiri ordumeistrilt, kes lubas linna kaitseks kaks tünni püssirohtu, millele narvalased vastasid kaebusega, et ordu pole linnale saatnud ühtegi sõdurit ega ka üldse toidumoona. Peagi läkitati üle jõe ka uus saatkond, kes pidi teatama, et Narval pole kavatsust end suurvürsti võimu alla anda. Venelased vahistasid aga kõik saadikud peale ühe, kes saadeti linnale teatama, et kui Narva ei alistu, siis see vallutatakse.

28. aprillil asusid Viljandi komtuuri Gotthard Kettleri juhtimisel Rakverest teele orduväed koos Riia palgasõduritega, kellel oli kaasas ka toidumooda, mille transportimine osutus vankrite puudumise tõttu aga keeruliseks. Pärast mõningaid kokkupõrkeid venelastega jõuavad Riia abiväed 30. aprilli öösel Narva, Kettler jäi aga linnast 4-5 kilomeetri kaugusel laagrisse.

Süvalep, Arnold Paul. Narva ajalugu I. Taani- ja orduaeg. Narva, 1936
Kruus, Hans (toim). Eesti ajalugu II, Eesti keskaeg. Tartu, 1937
Laur, Mati. Eesti ajalugu varasel uusajal 1550-1800. Tallinn, 1999


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kivid
  • nool
  • ring
  • sild
  • tulease
  • tuletorn
  • vaade