Venelased vallutavad Narva

kaardile

11. mai 1558

1. mail puhkes jällegi sõjategevus kui väljaspool linnamüüre puhkes võitlus ning Narva suurtükkidest avati tuli Ivangorodi pihta.

3. mail lahkus linnast Tallinna üksuste pealik Wolf von Strasborch, kuid mitmed tema palgasõdurid jäid Narvat kaitsma, kui kohalik foogt lubas neile palka maksta.

4. mail lahkusid linnast aga ka orduväed koos foogti Ernst von Schnellenbergiga, kes otsustasid välilaagrisse asuda. Narva kaitsmine jäi ainult Riia palgasõdurite õlule.

11. mai hommikul puhkes linnas ootamatult tulekahju, mis võis olla saanud alguse õllekeetmisest. Kohe saadeti ordulaagrisse teade, et linn vajab viivitamatult abi. Palgasõdurid, kes Narvat kaitsesid, pidid müüridelt taganema, sest tuli hävitas ka need puuosad, mis asusid kaitserajatiste ning väravate küljes. Leegid levisid kiiresti ning kui venelased seda märkasid, asusid nad paatidega jõge ületama. Samal ajal avati Ivangorodist tugev suurtükituli Narva linna ja linnuse pihta. Suurem osa kaitsjate kahureid olid aga jäänud müüridele, kus nad tules kasutuskõlbmatuks muutusid. Peagi suutsid venelased Narva linna tormijooksuga vallutada, aga linnus osutas veel vastupanu.

Venelased esitasid linnuse kaitsjatele pakkumise, mille kohaselt võisid alistumise korral kõik linnuses viibijad koos enda varaga takistamatult lahkuda ning suurvürst lubavat kõigile kodanikel, kes soovivad linna jääda, enda majad taas üles ehitada. Kaitsemeeskond lükkas pakkumise tagasi, lootes välilaagrist saabuvate orduvägede saabumisele. Oodatud toetust garnisonile aga ei saabunud ning linnuse kaitsjad otsustasid alistumistingimustega nõustuda, saades loa vabalt lahkuda ning võtta kaasa nii palju vara, kui nad kanda suudavad.

Põhjuseks, miks orduvägi laagrist Narva garnisoni toetama ei tulnud, väideti, et kohe pärast abipalve kättesaamist olevat linnast saabunud teine teade, mille kohaselt oli tuli kontrolli alla saadud ning hädaoht möödas. Esitatud on ka hüpoteese, et narvalsed ise omasid mingit osa linna alistumisele kaasaaitamises ning ka tulekahju algatamises, kuid tõenäoliselt pole neil alust ja läbirääkimiste korraldamise näol oli tegemist vaid katsega võita aega, et kohale saabuks abiväed.

Süvalep, Arnold Paul. Narva ajalugu I. Taani- ja orduaeg. Narva, 1936
Kruus, Hans (toim). Eesti ajalugu II, Eesti keskaeg. Tartu, 1937
Laur, Mati. Eesti ajalugu varasel uusajal 1550-1800. Tallinn, 1999

Foto:http://www.7is7.com/otto/estonia/jaanilinn.html


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kivid
  • nool
  • ring
  • sild
  • tulease
  • tuletorn
  • vaade